Bajen Fans slår nya rekord

Sveriges största supporterförening, Bajen Fans, har endast tre månader in på det nya året slagit fjolårets till synes nästan ”oslagbara” rekord på 6268 medlemmar. I skrivande stund uppgår antalet medlemmar till drygt 6300 medlemmar.

Bajen Fans har på mindre än ett år gått från 900 till 6 300 medlemmar. Nu siktar supporterföreningen på 10 000 medlemmar innan årets slut.

”En enda stor familj”

- Visst känns det som lång väg dit, men vår styrelse är målmedveten och inget är omöjligt för en bajare, säger Marcus Ziegler, styrelseledamot i Bajen Fans.

Supporterföreningen har som mål att skapa opinion kring frågor som handlar om allt ifrån Stockholm Stads lokalhyror och räddningsaktioner för sektionerna, som nu senast för Hammarby Handboll, till att helt enkelt anordna subventionerade bussresor till bortamatcher.

- Att spelarna i handbollen, hockeyn och dambandyn redan blivit medlemmar visar att vi är en enda stor familj, säger Marcus Ziegler.

Lanserar eget snus

Bajen Fans, har haft ett aktivt år. I förra veckan var Bajen Fans delaktiga i Hammarby Handbolls lyckosamma räddningskampanj.  

Nu fortsätter föreningen att ta nya grepp genom att lansera ett grönvitt supporternus.

- Bajen Fans-snuset är faktiskt en idé från ett tobaksbolag. De vet att Bajen Fans tillhör några av Sveriges starkaste varumärken inom sinnisch och ville ha med oss på sin idé, säger Marcus Ziegler, styrelseledamot iBajen.

Säljer över all förväntan

Bajen Fans-snuset lanserades i dagarna och finns redan på flera försäljningsställen runt om i Stockholm. Målet är att snuset ska finnas över hela Sverige. Bajen Fans har nämligen över 100 lokalföreningar runt om i landet.

- På det första försäljningsstället berättade butiksägaren att 60 procent av all snusförsäljning den första eftermiddagen hade varit just Bajen Fans-snuset. Det kanske säger lite om reaktionerna hittills; det har varit klart över förväntan, berättar Marcus Ziegler.

Han vill ändå framhålla att Bajen Fans inte vill att det nya snuset ska öka supportrarnas tobaksvanor.

Laddar för premiären

- Det ska snarare vara ett komplement eller en ersättning till tidigare snusmärken.  De som redan snusar har nu möjlighet att visaupp sin lagtillhörighet. Eller varför inte bjuda en arbetskollega på jobbet som håller på ett annat lag, på en prilla eller två?

- Det blir lite av en tråkning med glimten i ögat som många gillar.

Bajen Fans laddar nu som bäst inför säsongsstarten av Superettan i fotboll. Den 9 april, på annandag påsk, är det dags förhemmapremiären på Söderstadion då Hammarby möter Halmstad BK. En match som sålde slut på 40 minuter.

Livia Jakobsson

Lina (inte verifierad)

ons, 2012-04-04 08:39

1. Men hur har dem gjort det?

Jo genom att lura Stockholms stad att man ska ha ett "evenemang" i samband med en Handbollsmatch vilket gör att man bokar av träningstider för småtjejer och småkillar. Sätter upp en pub i hallen och serverar/säljer alkohol utan att söka tillstånd från vare sig polis, skattemyndigheter eller andra myndigheter. Man söker inte heller alkoholtillstånd. Man gör alla fel man kan göra!

Anton (inte verifierad)

ons, 2012-04-04 10:09

2. Vad pratar du om Lina?

Varför häver du ur dig saker du inte har någon koll på. För det första är det inte Bajen Fans som arrangerar Hammarby Handbolls hemmamatcher. Dessutom stämmer det inte, Hammarby Handboll har visst rättigheter att sälja alkohol. Vad som däremot är riktigt vidrigt är hur Stockholm stad tar ockerpriser när Hammarby ska spela hemmamatch. Cirka 20.000 kräver man, vilket är vad många andra klubbar får betala för samtliga hemmamatcher under ett år. Det är på grund av stockholms stads idrottsförakt som Hammarby varit så extremt nära konkurs (där för övrigt Bajen fans räddade klubben genom att starta kampanjen tusen1000 där man samlade in 1,4 miljoner på några dagar). Sammanfattningsvis, ett jävligt ignorant och okunnigt inlägg och jag hoppas du tänker om.

Bengt (inte verifierad)

sön, 2012-04-08 17:40

3. Bajen Fans

Fansen gör verkligen ett enormt jobb. Ock idrottsföraktet hos stockholms politiker är absurt. Hur vore det att arbeta med istället för emot sina föreningar?

Lina (inte verifierad)

tors, 2012-04-12 08:11

4. Till Anton

vi var där flera stycken och såg det med egna ögon. Det stod Bajen Fans på stora banderoller eftersom dörren mellan stora hallen och lilla hallen stod öppen. Kollade upp detta med alkoholtillstånd med Tillståndsenheten i Stockholm finns ingen del i Hammarby Sfären som har eller har sökt tillstånd vid detta tillfälle (därför man skulle aldrig få det)eftersom vem som helst kunde komma in från gatan eller hallen (ej slutet sällskap). Ej heller polistillstånd. Hur många gånger har Stockholm Stads Idrottsnämnd skrivit av Hammarbys skulder för plan och hallhyror - otaliga gånger. Jag är Hammarbyare men det måste finnas någon i Hammarby som kan sköta ekonomin och inte bara gnälla. Gör rätt för er så blir ni mer trovärdiga

Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.

-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.

Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.

Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.

En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025  ökat sitt publiksnitt.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen