Publiken tillbaka i handbollen
En färsk undersökning från Sponsor Insight visar att herrhandbollen når ut till en allt större tv-publik. Med knappt 38 miljoner tv-kontakter under hösten är handbollen klar trea i en jämförelse mellan övriga elitligor.
Mycket Kristianstads förtjänst
Men handbollen lockar flera åskådare, det är ett faktum. Som exempelvis på onsdagskvällen när 1 804 åskådare såg toppmötet i Eskilstuna mellan GUIF och Kristianstad. Klubbarna har lyckats vända de senaste två årens nedåtgående publiktrend.
Mycket tack vare ett lag, nämligen Kristianstad som har ett snitt som är dubbelt så stort som tvåan som är Ystad.
Kristianstad tar upp kampen med närbelägna elitklubbar i andra idrotter. Mjällby hade 3 892 åskådare i fjol i fotbollsallsvenskan och hockeyns Rögle ligger runt 4 000. Att jämföra med Kristianstads 3 926.
GUIF har under många år har haft en stor och trogen skara handbollsentusiaster och är trea i publikligan medan fyran Lund understryker att Skåne är ett starkt fäste för sporten.
Publiksnittet för höstens matcher visar på 1 459 åskådare - en siffra som kan jämföras med 1.339 åskådare säsongen 2011/2012 och 1.390 säsongen 2010/2011.
Publikliga höst 2012/2013
1. IFK Kristianstad 3.926
2. Ystads IF 1.954
3. Eskilstuna Guif 1.813
4. Lugi HF 1.512
5. IFK Skövde 1.446
6. Hammarby 1.386
7. HK Malmö 1.363
8. Drott Halmstad 1.264
9. IK Sävehof 1.132
10. Alingsås HK 987
11. Redbergslids IK 858
12. Skånela IF 805
13. VästeråsIrsta 769
14. HK Aranäs 630
Sponsor Insights undersökning visar antalet TV-kontakter. Och då blir fördelningen mellan idrotterna så här.
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.