Här är Sveriges rikaste fotbollsklubb
Endast en månad återstår till den allsvenska premiären.
Då presenterar Malmö FF sin ekonomi som få andra elitföreningar i Sverige.
- Vi vill utöver den mer formella årsredovisningen och förvaltningsberättelsen ge en sammanfattning av klubbens ekonomiska läge, menar MFF:s ledning och tillägger:
- Vi hoppas att vi på detta sätt kan bidra till bättre möjligheter att förstå den ekonomiska situationen.
Betalat riskkapitalbolaget
Siffror tydliggör också de stora skillnaderna i allsvenskan. Det visar sig att MFF drog in sex gånger mer pengar än Gefle.
Intäkterna uppgick till 172,6 miljoner kronor, kostnaderna till 158 miljoner och det innebär att årets förlust efter skatt slutade på 2,5 miljoner kronor.
Men klubben har också gjort investeringar. Framför allt när man ökade ägarandelen i Swedbank Stadion med 50 procent och nu står klubben som äger till tre fjärdedelar.
Dessutom har riskkapitalbolaget Euro Football Invest AB fått ytterligare en vinstandel på 3,3 miljoner kronor. Riskkapitalbolaget har skjutit in 28,5 miljoner kronor i MFF under några år.
Egna kapitalet har sjunkit
Det egna kapitalet har sjunkit betydligt under senare år, men uppgår vid årsskiftet ändå till 86,4 miljoner kronor.
”På kort sikt är likviditeten viktigare än det egna kapitalet för Malmö FF. En stor del av Malmö FF:s tillgångar är bundna i framför allt Swedbank Stadion och spelarkontrakt. Eftersom bundna tillgångar inte kan användas för att betala räkningar är mängden likvida tillgångar, d.v.s. sådana tillgångar som MFF har i form av kontanter och banktillgodohavanden, avgörande för möjligheten att finansiera verksamheten på kort sikt. Likviditeten uppgick vid årsskiftet till 18,6 miljoner kronor, vilket är 12,6 miljoner kronor mer än föregående år”, betonas från styrelsen.
Den främsta förklaringen till det förbättrade resultatet är större publikintäkter, ökad souvenirförsäljning samt kostnadsminskningar. MFF-arna menar också att klubben har sparat pengar tack vare den ökade ägandeandelen i arenan.
- För att kunna utveckla vår verksamhet både sportsligt och socialt måste vi ha en ekonomi i långsiktig balans. Vi är därför glada över att kunna presentera en tydlig resultatförbättring där intäkterna ökar, kostnaderna minskar och vi har ett överskott, om än litet, före skatt, säger ordföranden Håkan Jeppsson.
Snart tar han över i mästarklubben Niclas Carlnén ska ersätta Per Nilsson som vd i Malmö FF.
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















