Helsingborg var nära konkurs
Han och klubbdirektören Paul Myllenberg erkänner hur det handlar om den vanliga visan – spelarna är för dyra.
- Varje enskilt kontrakt gick att försvara, det var klockrena värvningar för vårt syfte. Men helheten blev för dyr. Beslut vi fattade då skulle få återverkningar i ett par år framåt. Den höga kostnadsbilden låstes i de fasta kontrakten, säger Claes Ohlsson.
Fanns inget alternativ
Men det höll på att stjälpa hela HIF.
Enda utvägen var att sälja spelarrättigheter i truppen, skriver Helsingborgs Dagblad. HIF fick in 14 miljoner kronor och 2013 års förlust stannade på drygt 6,7 miljoner kronor.
De ansvariga kunde andas ut, men handlingsfriheten i framtiden är mycket begränsad. Det fanns inget alternativ, det handlade om överlevnad.
- Vi valde att sälja andelar av en kommande försäljningsvinst för några spelare. Med den modellen behåller vi dessutom våra spelare i laget, säger ordföranden Claes Ohlsson till HD.
Ett stålbad
Förloppet känns igen. Dyra spelare köps in utan att klubben sålde några och kostnadsmassan ökade på ett skrämmande sätt.
- Vi hade inte koll på kostnaderna på lång sikt, vi såg inte att det skenade i väg, säger Ohlsson.
För HIF väntar nu ett ekonomiskt stålbad. Det ska sparas och när dyra kontrakt går ut ska de ersättas med billigare. Målet är att få plus minus noll i resultatet till 2015.
Mest lästa just nu
Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…
Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.