IA lanserar en egen pod
- Idén har funnits ett tag - och när pod har exploderat som kommunikationskanal var det inget att tveka om längre. Vi kör igång!
Intervjuer och nyheter
Det säger Thomas Ejderhov, chefredaktör för Idrottens Affärer och ger en programförklaring:
- Vi kommer att intervjua spännande personer, kända som okända. De finns där ute och är hur många som helst. De som vill uträtta något och som tillhör det vi benämner idrottsindustrin. Människor som står idrotten nära, förbund och föreningar förstås, men också de som gör af'färer, sysslar med TV, event och sponsring m m.
- Det finns många entreprenörerna som vågar satsa och som är vana att ta både initiativ och beslut. Fascinerande personer och projekt vill vi berätta om.
- Vi blandar de intervjuerna med att berätta om vad vi själva vill åstadkomma. Just nu spänner vi bågen maximalt.
- Bara det att Idrottens Affärer fick 90 000 nya läsare under 2014, en ökning med 40 procent. Nu snittar vi på nära 70 000 i månaden. Det är ju snurrigt mycket.
90 000 nya läsare
- Eller att vi snart lanserar en satsning som kommer hela idrotten tillgodo i form av rätt personer på rätt plats. Men där får vi lov att återkomma.
Först ut i podden är Dan Persson, Idrottens Affärers kontroversiella krönikör.
- Vi börjar med att gräva där vi står. Dan är en profil inom idrotten, inte minst när det gäller arenafrågan. Hans tydliga ställningstaganden och åsikter berör – och upprör. Det märker vi inte minst i kommentarerna till hans texter, både på sajten och Facebook, förklarar Thomas Ejderhov.
I intervjun med Dan Persson får vi bland annat veta vilket favoritlag han har i ishockey och vilken mediamakthavare som gjorde honom både nervös och nästan mållös när denne ringde upp och erbjöd Dan Persson lunch - och anställning.
Podden produceras av PR-företaget Kraftfull Kommunikation AB och Praise AB med Thomas Björn som intervjuare.
Här kan du lyssna på premiäravsnittet direkt:
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.