Riskkapitalbolagen stoppas
Gif Sundsvall startade 2008 ett samarbete med riskkapitalbolaget Norrlandsinvest där det investerades 13 miljoner med andelar i som mest 20 spelare och där bolaget hade rätt till en del av pengarna när och om en spelare säljs. Och så blev det när den i Sundsvall fostrade Emil Forsberg såldes av Malmö FF till Leipzig. Då ska Norrlandsinvest ha fått en procentsats motsvarande nära 4 miljoner kronor.
Regel trots protester
Fifa har granskat beteendet och omprövat ett ställningstagande innan bestämmelsen väl stod klar. Det fanns föreningar, bl a i Spanien och Portugal, som försökte förmå Fifa att inte anta regeln. Men liknelsen av människohandel och i spåren okontrollerbara affärer och misstanken om uppgjorda matcher blev för mycket.
Nu avvecklas bolagen i de flesta klubbar där de ansvariga beklagar stoppet.
- Det har varit vår räddning, vårt sätt att kunna finansiera spelarköp, säger man från flera håll.
Sundsvall är en sådan klubb. Mjällby en annan.
- Jag skulle vilja säga att Mjällby Support gjorde så att vi kunde nå allsvenskan och sedan stanna kvar där fem år, säger Jörgen Martinsson till Kristianstadsbladet.
Stoppar externt kapital
- Det är ett bakslag för den svenska modellen och på det sätt vi jobbar med att få in externt kapital. Internt i Sverige är det ju lika för alla, så där spelar det ingen roll... men det blir svårare för oss att konkurrera med utlandet.
I allsvenskan har bolagen förekommit i bl a AIK, Djurgården, IFK Göteborg, Helsingborg, Örebro, Malmö och Norrköping.
- Det här är en, ska inte säga bomb, men nästintill. Den förändrar förutsättningarna radikalt. Vi står inför stora utmaningar de närmaste åren och svensk fotboll förlorar hundratals miljoner kronor, säger Peter Hunt till tidningen Folkbladet.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.