Men oron kvar i Örnsköldsvik
Pengarna sinar i den klubb som har hört till de bästa i Sverige. Degraderingen var förödande. Nästan hela det laget har dragit vidare. Tränare och ordförande likaså.
Över 30 miljoner i intäkter försvann i samma stund som Leksand skickade in segerpucken i våras.
En uppmaning
Räddaren i nöden blir kommunen. Ursprungligen vädjade klubben om 12 miljoner. Men de får nöja sig med halva beloppet, 6 miljoner. Det fastslogs vid kommunfullmäktige på måndagen.
”Om ni också ordnar ett jämställdhetsprojekt” har det hetat som ett krav på motprestation från politikerna i beredningen av ärendet.
Men det kravet stod inte fast.
Det finns ändå en uppmaning bifogad till miljonutbetalningen:
”Modo Hockey koncern ska på ett transparent sätt arbeta för jämställdhet mellan herr och damhockeyn, vad gäller utrustning, lokaler, ersättningar, resor, träningstider, bemötande och andra villkor”.
Därmed nöjde sig alla parter.
Arenan, då?
Annars pågick diskussionerna i en och en halvtimme. Politikerna vet att Modo har många förespråkare i bygden, men samtidigt kan inte klubben gynnas hur mycket om helst...
Nu får klubben hjälp och det behövs när laget bara har vunnit en av de fyra inledande matcherna i Hockeyallsvenskan.
Oron växer, och nästa fråga kommer troligen gälla kommunens övertagande av Fjällräven Center.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.