Stödet till unga idrottare försvinner

Före sommaren gick ettlarmet och mottagare var politiker, och idrotten i Stockholm samt RF. Det hjälpte föga…De ansvariga inom SCS känner att en ekonomisk snara blir allt mindre. Att de har en framgångsrik verksamhet har ingen betydelse, De vill ge ambitiösa unga idrottare ett aktivt stöd i livet vid sidan av träning och tävling, men verksamhetens intäkter har varit otillräckliga och därför växer hotet att SCS skulle tvingas till nedläggning efter 15 år.

Nu kommer ett i alla falll tillfälligt glädjebesked: ”Vi fortsätter precis som tidigare, åtminstone till nyår!”

Att kunna utnyttja tiden och möjligheterna med en kombination av idrott och utbildning har 400 ungdomar lärt sig hos SCS under åren. Me n nu hotas verksamheten. Foto: Malin Hoelstad

Ordförande Robert Hernadi och verksamhetsansvarige Willy Berggren anslår en optimistisk ton, om än klarsynt:

- I brevet berättade vi att om vi inte lyckades förmå ens RF och Stockholms stad att bidra mer aktivt och ge oss stöd, då måste vi lägga ned SCS.  Men nu har vi ändå enats om att fortsätta under hösten 2018 och fram till nyår! 

-Tredje veckan av augusti rivstartar vi med full verksamhet och kör på fram till nyår. Det är viktigt att alla som har idrottar hos oss inte förmedlar någon annan information.

 Ändå mot en nedläggning

De är dock väldigt ärliga och erkänner:

-Som det nu ser ut går vi ändå mot en nedläggning.

Duon betonar också:

-Tyvärr är även förbund och föreningar väldigt passiva. Vi behöver deras stöd, att de traskar in till RF och ställer frågan – ”varför stöttar ni inte SCS i Stockholm?”. Det räcker inte med att några av er skriver vänliga rader till oss. Det är RF som måste påverkas. 

Deras kritik mot RF är hård:

- RF:s enda aktivitet är tydligen att skriva dokument och säga ambitiösa saker.

Hård kritik mot RF

Vi som arbetat med dubbla karriärer i många år för att bygga upp det här viktiga stödet känner ett obefintligt stöd från RF.

- ” RF ochStockholm har haft mycket lång tid på sig att samla adekvat information och ta ett framtidsbeslut i ärendet, påpekar Hernadi.”

- Varje år deltar vi i det EU-baserade nätverket EAS – Elitidrott och studier i Europa och därmed får vi all info om vad som händer i vår omvärld och vi kommer varje år hem lika förbannade över ett stillastående i vårt hemland. Här är vi helt opåverkade av hur andra nationer stöttar sina aktiva. Det är inte ett dugg förvånande att vi halkar efter mer och mer som idrottsnation…

- Men nu kör vi! Vad som händer sedan vet vi inte. Kan vi få bidrag till en förändring genom att lyfta frågan om stödet till dubbla karriärer är det jättebra. 

Blir bara prat

Hernadi och Berggren säger också:

-Idag säger samtliga sex stora lärosäten i Stockholm (KI, KTH, GIH, SU, Handels och SH) att de gärna medverkar och anpassar studier för idrottarna. Men, detta blir verkningslöst när det inte finns någon organisation som tillvaratar idrottarens behov. Då händer ingenting. Vill vi ha det så? 

-Stadshuset i Stockholm svarar inte ens på frågan om de kan stötta. Tyvärr verkar deras enda ambition vara att prata om Barns hälsa, inget mer. Idrotten känns inte viktig.

Totalt har  SCS stöttat och hjälpt 400 idrottare under 15 år.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja