Häcken skuggar MFF i ekonomiligan
- Vi har en ekonomi i Sverige-topp, säger Häckens klubbdirektör, Dennis Andersson med en naturlig självklarhet.
Han har sin skäl. Hisingeklubben har redovisat ekonomin för 2018. Häcken omsatte 177 miljoner, visade ett plus om 12 miljoner och har nu ett eget kapital om på 71 miljoner. Det väcker avund i fotboll- Sverige.
Undantaget Malmö FF ligger övriga allsvenska klubbar i lä.Häckens framgångar bara fortsätter. Via Gothia Cup tickar miljonerna in, men inte nog med det. Det finns ytterligare två växande intäktskonton.
Intäkterna bara ökar
- Vi är lyckosamma med spelarförsäljningar, där vi åter visar vår styrka som förening när det gäller att utveckla spelare som är intressanta för vidareförsäljning. Den trenden fortsätter. Den andra delen är också en fortsatt positiv trend: att våra sponsorintäkter överträffar budget. Vi blir mer och mer en attraktiv klubb att synas och arbeta tillsammans med, säger Andersson i en kommentar på Häckens hemsida.
I Göteborg har Blåvitt varit dominant i många år, och någon styrkekamp har tidigare inte varit aktuell, då skillnaden har varit för stor, Men klubbarnas status har förändrats successivt ochmarkant. I dag har IFK en bedrövlig ekonomi, medan Häckens siffror är föredömliga. Det har också återspeglats på planen.
I dag överträffar uppstickaren Häcken den förra storkklubben. Något som var otänkbart för bara några år sedan.
Slutar som klubbdirektör
Dennis Andersson tillträdde som klubbdirektör i Häcken 2008, då klubben slog ihop BK Häckens och Gothia Cups organisationer. Sedan dess har klubben blivit ett etablerat lag i Allsvenskan, fått en riktig anläggning (Bravida Arena) på Hisingen och blivit en maktfaktor i svensk fotboll
Ny klubbchef blir Marcus Jodin som tidigare varit marknadschef i Häcken., men varit borta från klubben i tre år.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.