Varken Stenson eller Notlöv blev ny ägare

Återkommande rykten gjorde gällande att Stig Notlöv (grundare av exklusiva Black Mountain GC i Hua Hin i som han ska ha sålt, vilket fortfarande är obekräftade uppgifter) var spekulant, Det var snack om att Henrik Stenson ville investera. Det ska ha funnits bud på ett bud på 150 miljoner som inte godtogs.Men nu är en affär genomförd

De 45 golfhålen sträcker ut sig mellan tallarna ovanför Öresund. Foto: Barsebäck G&CC

Återkommande rykten gjorde gällande att Stig Notlöv (grundare av exklusiva Black Mountain GC i Hua Hin i som han ska ha sålt, vilket fortfarande är obekräftade uppgifter) var spekulant, Det var snack om att Henrik Stenson ville investera. Det ska ha funnits bud på ett bud på 150 miljoner som inte godtogs.Men nu är en affär genomförd

fastighetskoncern tar över

Oavsett, nu är Sveriges främsta mästerskapsbanan såldes  till en - fastighetskoncern, Ernst Rosén AB. Köpesumman är hemlig. Barsebäck, den fantastiskt natursköna golfbanan dit de flesta golfsvenskar längtar, har nya ägare.

Barsebäck har varit spelplatsen för tio Europa Tourtävlingar, Solheim Cup och otaliga lag-SM under åren.

Spelare som åskådare känner sig alltid lika lockade till Gösta Carlssons livsverk. Han var en av golfsveriges mest älskade entreprenörer, gick bort 99 år gammal i slutet av 2018.

Sedan dess har det funnits många spekulationer. Vem skulle ta över?

I mars kom meddelandet att KPMG anlitats som rådgivare inför en försäljning.

En strategisk översyn 

”Via en strategisk översyn av verksamheten på Barsebäck Golf & Country Club övervägde nuvarande ägare möjligheten att avyttra aktierna”, stod det i pressmeddelandet.

- Gösta var ju 99 år när han gick bort och det var han som bestämde till sista dagen. Alla nuvarande ägare, förutom ett av Göstas barnbarn, är 70 år eller äldre och har jobbat med anläggningen i 35–40 år nu, så de känner att deras resa är gjord och ser att nu är det dags för någon annan att ta över stafettpinnen och ta anläggningen in i 2020-talet, sa John Klint, co-head of Global Strategy Group på KPMG i Sverige, i ett uttalande till Svensk Golf.

Ägargruppen bestod av Gösta Carlssons barn (Jerry och Lena) och barnbarn samt bröderna Ulf och Jonas Öhrvik. Ulf Öhrvik jobbade ihop med Gösta Carlsson sedan flera årtionden tillbaka. Ägare var nu Barsebäcks Golf & Country Club AB, som stod bakom golfbanorna, samt Järavallens Conference & Country Club, som drev anläggningens hotell- och konferensverksamhet.

Affären omfattar golfanläggningen bestående av 45 hål (två 18-hålsbanor och en 9 hål), en hotell- och konferensverksamhet med 210 bäddar och cirka 200 hektar mark. 

Stig Nolöv hade ett intresse initialt, men slutligen blev det fastighetskoncernen Ernst Rosén AB som tar över.

Ernst Rosén AB, som bland annat även äger och driver Vallda Golf & Country Club samt hotell- och konferensverksamheten i Nääs Fabriker.

Det kan tyda på en ambition att bygga upp en”koncern” av exklusiva golfanläggningar som är kapabla att hålla större tävlingar…? Vallda ska ju arrangera Scandinavian Mixed, Stensons och Sörenstams tävling, 2021.

Dessutom finns det fortfarande mycket obebyggdmark på Barsebäck.

Thomas Ejderhov






Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.