Idrotten slår larm - "vi behöver hjälp"

Idrotten i Sverige slår larm. De saknar tillräcklig ekonomiskt kunnande, i synnerhet om det rör sig om affärer och avtal med utländska aktörer. För mycket pengar står på spel och därför agerar RF direkt och tar initiativ till en strategisk utredning och utveckling för idrotten. 

Specialförbund men även  idrottsföreningar medger svaghet och vill bli bättre rustade. RF har snabbt agerat.  

Avtalsförhandlingar och undertecknanden inför tävlingar både i Sverige och utomlands tilllhör vardagen allt mera

Som det anges i utredningsdirektiven – «konsten att navigera i en kommersialiserad värld med det ideella som kärna”. Det är villkoren för dagens idrott.

RF:s generalsekreterare, Stefan Berg, har upprättat ett styrdokument där han påpekar vikten av bättre ekonomisk kunskap.

Krävs mera i dag

Han påpekar att många specialförbund och föreningar ser ett stort behov av att öka sina intäkterna. Och då hör det till att förbättra kunskapen inom rättighetsfrågor och olika typer av samarbete med partners, i synnerhet i ett större internationellt umgänge.

”Evenemang är en betydande intäktskälla för många föreningar och förbund, behovet av nya modeller förintäktsströmmar ökat, vilket ställer nya krav på rättighetsägarna, på påpekar Stefan Berg i utskicket till idrotten. 

Det innebär en utmaning för många specialförbund har det framkommit, att både vara en ideell organisation och samtidigt agera på en allt mer kommersiell arena

Nu vill RF kartlägga utmaningarna och erbjuda ett kunskapslyft. Utredningen 

ska presentera en utredningsplan och det ska gå fort. 

Beröraalla delar

Kommersiella aspekter som ska beakta är: 

• sponsring och partnersamarbeten 

• rättighetsfrågor. Perspektiv att beakta i ovan punkter är: 

• skatterättsliga utmaningar 

• bolagiseringsfrågor. 

Arbetet är delvis  inlett och redan den  4 april ska modellen presenteras. En slutrapport ska lämnas till Stefan Bergh senast den 31 augusti. fotbollsprofilen Lars-Christer Olsson är ut sedd till att vara ansvarig med medarbetare i Linus di Ziazzo, Malin Järf, David Gustafsson, Elin Johansson och JörgenPersson. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja