Ungdomlig lansering i Djurgården
-Som ytterst ansvarig ser jag detta som ett klart misslyckande, något som jag beklagar av hela mitt hjärta. Jag har meddelat styrelse, vd. och valberedning att jag lämnar mitt uppdrag vid kommande årsmöte.
På Djurgårdens hemsida skriver Kaarel Lehiste, 66 år, och ordförande sedan 2012, att han som en konsekvens av nedflyttningen till HA (Hockeyallsvenskan) inte står till förfogande för omval.
Fiaskot mot Timrå i ödeskvalet, fyra raka förluster, har skördat sitt första offer.
Under Kaarel Lehistes tio år med ordförande-klubban har föreningen varit i en SM-final och en SM-semifinal. Inför den här säsongen var ambitionen en topp sex-placering, verkligheten blev något helt annat.
Gamle backen ska bygga
Ordförande i valberedningen är Kalle Lilja, lojal och spelskicklig back under 11 säsonger, han avslutade karriären 1990. Hans uppgift är svår – var finns den samlande kraft som kan leda ett återtåg till SHL-familjen?
Vice ordförande är Göran Tidström, 76 år, ledamot i Svenska Ishockeyförbundets styrelse, och tidigare ordförande i Stockholms Ishockeyförbund.
På spelarsidan har K G Stoppel, tillförordnad sportchef, aktiverat plan B och påbörjat arbetat med att bygga en trupp för HA, efter helt nya ekonomiska förutsättningar. Ett mindre antal väntas följa med nedåt i seriesystemet, bland dem backarna Ludvig Hedström och Linus Arnesson. Andra som kan stanna kvar är Tom Nilsson, Fredrik Forsberg, Emil Berglund och Tim Söderlund.
En ny generation
Stoppel räknar också med att flera unga spelare ska ta chansen att utvecklas med HA-spel.
Bland dem Liam Öhgren, Noah Östlund, Calle Odelius samt målvakten Carl Lindbom, utlånad till Västervik under senare av säsongen. Lindbom var mycket lyckosam och hade stor del i Västerviks överraskande kvartsfinalplats i HA.
18-årige Jonathan Lekkerimäki provade på SHL redan den här säsongen och väntas gå tidigt i kommande NHL-draft. Här har Rögle visat stort intresse.
Duon Marcus Krüger/Daniel Brodin finns båda i Schweiz och skrev tidigt i vintras kontrakt med DIF. Nedflyttningen gör det mindre sannolikt att duon väljer att fullfölja avtalen. Alla kontrakt bryts med automatik vid degradering.
Den avgörande frågar blir hur stor spelarbudget Stoppel kommer att disponera. HV 71, som jagar för att återta sin SHL-plats, har den säsongen haft en budget på låg SHL-nivå, det vill säga cirka 70 miljoner. Stoppel kan bara drömma om det beloppet, har han hälften får han vara nöjd.
KJELL NILSSON
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar