Grannsämjan är den bästa i Umeå

Dagens verkliga hjältar i svensk idrott är ishockeylaget Björklöven! När fotbollens damallsvenska Umeå IK har jätteproblem och känner oro inför framtiden kommer hjälpen från hockeygänget, grannarna i Umeå! Hockeyn stöttar fotbollen med pengar.

"Det är viktigt för Umeås utveckling att vi har elitidrott", betonar Björklövens vd , Anders Blomberg.

Tjejerna i Umeå IK gläds över nya poäng, men det har totalt blivit för få och situationen är hotfull för klubben som också saknar pengar.

2 miljoner saknas hos tjejerna. De riskerar både att åka ur damallsvenskan och att verksamheten upphör.

Umeå IK:s kris är akut och klubben behöver snarast få in 2miljoner kronor, bekäftade  klubbens ordförande Krister Ruth på en presskonferens i torsdags.

I det hopplösa läget agerar Björklöven. Den hockeyallsvenska klubben skänker biljettintäkterna från en sektion på de kommande två hemmamatcherna till Umeå IK.

Björklöven har upprepade gånger de senaste årtiondena varit i ekonomiskt trångmål, som hotat elitlicensen, och vet så väl hur det känns att bli så pressat.

"Vi har tidigare själva varit i ekonomiskt svåra situationer och är tacksamma över det stöd vi fick då och det känns därför bra att vi nu kan vara med och hjälpa UIK", skriver Anders Blomberg på Instagram.

Umeå IK, som tidigare år hade framgångar tack vare ett stjärnlag, har i år en ung och oerfaren trupp och laget är inte tillräckligt konkurrenskraftigt. Laget har inte vunnit en seriematch sedan den 1 maj och drabbats av ekonomiska problem på grund av ökade reskostnader, mindre publikintäkter och mindre sponsorintäkter än budgeterat, skriver VK.

– Det är två miljoner vi behöver och det är ingen liten summa. Vi kämpar på alla sätt och vis, för vi kan inte bara lägga oss ner och dö, betonat Krister Ruth, som framhåller att många har hört av sig och velat hjälpa till.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.

 Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5  miljoner kronor.

Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Luleå och Djurgården är säsongens vinnare i SHL-ishockeyn – och mästartrofén, Le Mat-pokalen delas ut först i april/maj.

Det har varit slutsålt i både Coop Norrbotten Arena i Luleå och på ”Hovet”/Avicii Arena i Stockholm under hela säsongen.  

Mästarlaget Luleå har sålt slut samtliga 26 hemmamatcher, senaste gången det inte var lapp på luckan  i en grundserie – eller play off match, var den 28 november 2024, något som innebär 50 slutsålda matcher i följd.

Inte undra på att de kan erbuda spelarna sådana arvoden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen