Pressad ekonomi i Djurgården Hockey

Jag känner inte igen ishockeyns Djurgården, mesta mästarlaget med 16 SM-guld. Föreningen har så länga jag kan minnas varit lika med ”järnkaminer”,  smällar togs emot och smällar delades ut.

 Alltid med ett gott humör, det skulle aldrig falla tidigare generationer in att skylla nederlag på domarna, människor av kött och blod.

Djurgården har haft en tradition att uppträda polerat i umgänget med domarna.

Därför gnäller Djurgården -Ekonomisk härdsmälta hotar

Jag känner inte igen ishockeyns Djurgården, mesta mästarlaget med 16 SM-guld. Föreningen har så länga jag kan minnas varit lika med ”järnkaminer”,  smällar togs emot och smällar delades ut.

 Alltid med ett gott humör, det skulle aldrig falla tidigare generationer in att skylla nederlag på domarna, människor av kött och blod.

Men det var precis som hände efter MoDo:s 2-1 seger efter förlängning i den första ronden i den allsvenska finalen, bäst av sju matcher.

Tränaren Johan Garpenlövs utbrott i C More-studion var inte värdigt en hög representant för svensk ishockey, dessutom tidigare förbundskapten för Tre Kronor.

Han hävdade på fullt allvar att hans lag mött motstånd av domar-Sverige under hela säsongen – inte bara den här kvällen i Hägglunds Arena. Han idiotförklarade paret Filip Sandstedt/Kristoffer Folkstrand och anklagade dem öppet för att ingå i en sammansvärjning mot hans lag. Sandstedt har blåst i allsvenskan sedan säsongen 2015-2016 och Folkstrand sedan säsongen 2019-2020

Nej, han uttryckte sig inte så exakt  men innebörden  var sådan. Varför denna ilska? Jo, domarparet hade tagit 5 x 2 utvisningar på hans lag, och endast 1 x 2  för hemmalaget.

-Vi tappade rytmen, spelare fick vila,  jag fick en ojämn belastning sa ”Garpten”.

Lagets sportchef, K G Stoppel var rasande och  kallade senare domarparet för skräp och tvingade på kvällen fram ett möte med allsvenskans domarbas Björn Wettergren. 

 En träff på tu man hand, Modo:s sportchef, Henrik Gradin, var inte inbjuden. 

Paret Garpenlöv/Stoppel tycks helt ha tappat sin förenings historia. De har dragit i gång en domarcirkus, precis som mot Björklöven i semifinalen, vars stora syfte förstås är att ytterligare öka pressen på de svartvitrandiga.

Visst kan domare göra fel, de blir dessutom grymt avslöjade av TV:s reprisbilder. 

 Även spelare gör fel, även hos Garpenlöv. Som, när två av hans spelare kolliderade i offensiv zon och öppnade för omställningen  när egna produkten Sebastian Ohlson pricksköt avgörande 2-1 i ena krysset.

På måndagen höll Hockeyallsvenskan möte där en punkt var  ”Garpen”/Stoppels klagan och kravet på SHL-domare i fortsättningen.  

Ligans sportchef Erik Ryman  sammanfattar:

-Nej det blir inte aktuellt. Allsvenska domare har blåst i över 100 SHL-matcher i år och det blir ett allsvenskt  domarpar även i tisdagens match. Vilka, offentliggörs enligt praxis två timmar före nedsläpp.

-Jag tolkar Djurgårdens protester som en medveten vilja att öka trycket på matchfunktionärer. Påståendet om en sammansvärjning är så främmande att det vill jag inte bemöta. Det får verkligen stå för Djurgården, säger Erik Ryman.

En stor anledning till Djurgårdens stora nervositet har säkert en ekonomisk bakgrund. 

 Idrottens Affärer har tidigare granskat DIF:s bokslut för säsongen 21-22. Där konstateras att en comeback i SHL är absolut nödvändig. Ännu en allsvensk säsong  innebär en spelarbudget fjärran från den här säsongens. Här finns en uppenbar rädsla över att sejouren i Hockeyallsvenskan kan bli längre än ett år.

En ekonomisk härdsmälta kan vänta och vd. Thomas Kraft medger i en  intervju med Sportbladet att den här säsongen har varit kostsam.

- Vi har gjort en satsning, som sugit en del pengar. Likaså har vi budgeterat med slutspel, så någon större vinst kommer vi inte att göra, oavsett hur många matcher det blir.

Röd lykta på Johanneshov, 8094 åskådare, innebär en nettovinst i storleksordningen 1.1 miljoner för DIF. 

MoDo:s klubbdirektör. Johan Widebro  är försiktig i sin bedömning av slutspelets ekonomiska resultat. Hans arena har plats för 7 075 åskådare

-Det blir knappast ett miljonregn när vi summerar helheten. Vi har kraftigt ökade kostnader för el och ett högre ränteläge, sade Widebro.

Till skillnad från Djurgården har Modo full kontroll över all kiosk – och restaurangverksamhet i inne i Hägglunds Arena. I Stockholm är det kommunägda SGA Fastigheter som äger ”Hovet” och är huvudman för all försäljning. Djurgårdens andel är en ej offentliggjord  procentsumma..

Att äga sin arena och att  ha kontroll över all försäljning blir allt viktigare i dagens elitidrott.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari,  då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.

Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.