Pressad ekonomi i Djurgården Hockey

Jag känner inte igen ishockeyns Djurgården, mesta mästarlaget med 16 SM-guld. Föreningen har så länga jag kan minnas varit lika med ”järnkaminer”,  smällar togs emot och smällar delades ut.

 Alltid med ett gott humör, det skulle aldrig falla tidigare generationer in att skylla nederlag på domarna, människor av kött och blod.

Djurgården har haft en tradition att uppträda polerat i umgänget med domarna.

Därför gnäller Djurgården -Ekonomisk härdsmälta hotar

Jag känner inte igen ishockeyns Djurgården, mesta mästarlaget med 16 SM-guld. Föreningen har så länga jag kan minnas varit lika med ”järnkaminer”,  smällar togs emot och smällar delades ut.

 Alltid med ett gott humör, det skulle aldrig falla tidigare generationer in att skylla nederlag på domarna, människor av kött och blod.

Men det var precis som hände efter MoDo:s 2-1 seger efter förlängning i den första ronden i den allsvenska finalen, bäst av sju matcher.

Tränaren Johan Garpenlövs utbrott i C More-studion var inte värdigt en hög representant för svensk ishockey, dessutom tidigare förbundskapten för Tre Kronor.

Han hävdade på fullt allvar att hans lag mött motstånd av domar-Sverige under hela säsongen – inte bara den här kvällen i Hägglunds Arena. Han idiotförklarade paret Filip Sandstedt/Kristoffer Folkstrand och anklagade dem öppet för att ingå i en sammansvärjning mot hans lag. Sandstedt har blåst i allsvenskan sedan säsongen 2015-2016 och Folkstrand sedan säsongen 2019-2020

Nej, han uttryckte sig inte så exakt  men innebörden  var sådan. Varför denna ilska? Jo, domarparet hade tagit 5 x 2 utvisningar på hans lag, och endast 1 x 2  för hemmalaget.

-Vi tappade rytmen, spelare fick vila,  jag fick en ojämn belastning sa ”Garpten”.

Lagets sportchef, K G Stoppel var rasande och  kallade senare domarparet för skräp och tvingade på kvällen fram ett möte med allsvenskans domarbas Björn Wettergren. 

 En träff på tu man hand, Modo:s sportchef, Henrik Gradin, var inte inbjuden. 

Paret Garpenlöv/Stoppel tycks helt ha tappat sin förenings historia. De har dragit i gång en domarcirkus, precis som mot Björklöven i semifinalen, vars stora syfte förstås är att ytterligare öka pressen på de svartvitrandiga.

Visst kan domare göra fel, de blir dessutom grymt avslöjade av TV:s reprisbilder. 

 Även spelare gör fel, även hos Garpenlöv. Som, när två av hans spelare kolliderade i offensiv zon och öppnade för omställningen  när egna produkten Sebastian Ohlson pricksköt avgörande 2-1 i ena krysset.

På måndagen höll Hockeyallsvenskan möte där en punkt var  ”Garpen”/Stoppels klagan och kravet på SHL-domare i fortsättningen.  

Ligans sportchef Erik Ryman  sammanfattar:

-Nej det blir inte aktuellt. Allsvenska domare har blåst i över 100 SHL-matcher i år och det blir ett allsvenskt  domarpar även i tisdagens match. Vilka, offentliggörs enligt praxis två timmar före nedsläpp.

-Jag tolkar Djurgårdens protester som en medveten vilja att öka trycket på matchfunktionärer. Påståendet om en sammansvärjning är så främmande att det vill jag inte bemöta. Det får verkligen stå för Djurgården, säger Erik Ryman.

En stor anledning till Djurgårdens stora nervositet har säkert en ekonomisk bakgrund. 

 Idrottens Affärer har tidigare granskat DIF:s bokslut för säsongen 21-22. Där konstateras att en comeback i SHL är absolut nödvändig. Ännu en allsvensk säsong  innebär en spelarbudget fjärran från den här säsongens. Här finns en uppenbar rädsla över att sejouren i Hockeyallsvenskan kan bli längre än ett år.

En ekonomisk härdsmälta kan vänta och vd. Thomas Kraft medger i en  intervju med Sportbladet att den här säsongen har varit kostsam.

- Vi har gjort en satsning, som sugit en del pengar. Likaså har vi budgeterat med slutspel, så någon större vinst kommer vi inte att göra, oavsett hur många matcher det blir.

Röd lykta på Johanneshov, 8094 åskådare, innebär en nettovinst i storleksordningen 1.1 miljoner för DIF. 

MoDo:s klubbdirektör. Johan Widebro  är försiktig i sin bedömning av slutspelets ekonomiska resultat. Hans arena har plats för 7 075 åskådare

-Det blir knappast ett miljonregn när vi summerar helheten. Vi har kraftigt ökade kostnader för el och ett högre ränteläge, sade Widebro.

Till skillnad från Djurgården har Modo full kontroll över all kiosk – och restaurangverksamhet i inne i Hägglunds Arena. I Stockholm är det kommunägda SGA Fastigheter som äger ”Hovet” och är huvudman för all försäljning. Djurgårdens andel är en ej offentliggjord  procentsumma..

Att äga sin arena och att  ha kontroll över all försäljning blir allt viktigare i dagens elitidrott.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Med sitt lugn och pricksäkerhet tog Andreas Harrysson Sverige med storm under några dagar.. Från okänd i Målilla till återkommande favorit i tv, där tittarna i åtskilliga tusental följde hans kamp i dart-VMmot etablerade och tävlingsvana konkurrenter i arenan i London. Nu ska det bli mer av Harry i tv. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen