Endast +2,3 miljoner hos mästarna

SHL-hockeyns minsting, IK Oskarshamn, med 12,7 mil till Växjö, här märkligt nog ett större överskott än mästarlaget Växjö  Och vårens finalpar, Växjö Lakers och Skellefteå presenterar olika ekonomiska resultat vilket kan tyckas anmärkningsvärt med anledning av att säsongen 2022-2023 var en stor publik framgång med nytt rekord för SHL och slutspel..

Mästarlaget Växjö redovisar en blygsam vinst på 2,3 miljoner kronor efter skatt, Skellefteås  överskott är 10,8 miljoner kronor.

 Det kan jämföras med Färjestads megavinst på 20 miljoner kronor och med en omsättning på 234 miljoner kronor. Värmlänningarnas vinnarvapen, vid sidan av isen, är full intäktskontroll över den egna arenan. Det är den enskilt största förklaringen till ett eget kapital på 150 miljoner.

 Växjö anger stora kostnadsökningar, beroende på hög inflation,  vad gäller energi, material, resor/hotell, som avgörande skäl till det ekonomiska utfallet.

Annan bolagsstruktur

Johan Markusson, klubbdirektör i Växjö Lakers, vill inte kännas vid en jämförelse med Färjestad.

-Absolut inte, dels handlar det om arenans storlek, dels om en helt annan bolagsstruktur. Vi redovisar ett överskott för tolfte säsongen i rad, vi vann SM-guldet, jag tycker vi kan känna stor stolthet, summerar Johan Markusson.

Mästarnas nettoomsättning var 165 miljoner mot 149 miljoner föregående säsong. Det egna kapitalet uppgår vid hösten säsongstart till goda 45 miljoner kronor.

Skellefteå redovisar ett eget kapital på 77 miljoner, och har onekligen gjort en resa sedan säsongen 2016-2017 då minusresultatet var hela 17 miljoner kronor.

Ekonomichefen Jan Nordahl anger, tillsammans med sportsliga resultat, intäkter från försäljning av spelare till NHL som förklaringar till överskottet på nästan 11 miljoner.

SHL-hockeyns minsting, IK Oskarshamn, med 12,7 mil till Växjö, här märkligt nog ett större överskott än mästarlaget Växjö,  2,8 miljoner mot mästarnas 2,3. Omsättningen stannar på 93,1 miljoner och det egna kapitalet ökade från 16,7 miljoner till 19,5 miljoner.

Den överlägset största posten, vad gäller utgifter, är hos SHL-lagen personalkostnader, det vill säga spelar, tränare och kanslipersonal. I Oskarshamn uppgick dessa till 64 miljoner, en ökning med 10 miljoner sedan föregående säsong.

Ingen med rysk anknytning

Av de årsmötesprotokoll som Idrottens Affärer studerat finns anledning att redovisa vad årsmötet i Skellefteå beslutade den 28 juni. Med anledning av en motion avseende hanteringen av KHL-spelare.

”Ingen som från och med 24 februari 2022 ingått ett anställningsavtal, eller förlängt ett befintligt sådant, med en rysk hockeyklubb eller annan hockeyklubb som deltar i KHL, skall anställas av Skellefteå AIK, eller på annat sätt representera Skellefteå AIK”

Stämman beslutade att för ändrat ställningstagande krävs beslut på årsmöte eller extra årsmöte.

Kjell Nilsson

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.