Jonas Persson fick en idé igen
Direktsänd idrott och Jonas Persson har något genetiskt tillsammans.
2007 såldes svenska IEC in Sport, med Jonas som grundare och huvudägare, till franska Lagardère. 750 miljoner kvitterade Jonas och kollegor ut. Då hade han redan upplevt en försäljning av bolaget 2001, när engelska Sport Resource Group betalade 340 miljoner kronor, men efter några år tappade engelsmännen intresset och Jonas återkom som ägare i sitt internationella bolag där det gällde förmedling av idrott och sändningsrättigheter i tv.
I några år klarade han av att ta det lite lugnt. Sedan malde nya idéer i hans huvud.
Jonas upptäckte att via streaming och AI-teknik blev digital direktsändning av favoritlagets matcher till fans och klubbmedlemmar fullt möjligt. Redan 2014 registrerade han Sportway. Han insåg tidigt att via AI-teknik fanns mycket att hämta.
Jonas ringde Daniel Franck, kompisen från IEC och från 2017 sköt nya Sportway fart mot höjderna tack vare duon.
Expansionen
- Egentligen var det 2018 som vi började resan på allvar. Då fann vi de första kunderna. Hockeyn och fotbollen stod för expansionen när de trodde på vår idé, berättar Daniel.
- Överenskommelsen med St Erikscupen gav bra uppmärksamhet för det fortsatta arbetet Nu skrev också tidningarna om idrottens möjligheter till direktsändningar.
Efter fyra år av idogt utvecklingsarbete, i nära samarbete med Live Arena Sports som i dag är ett dotterbolag, var en världsledande teknik för automatiserad produktion skapad och färdig att sjösättas.
Framträdande roller i skapandet hade också Staffan Dahl, teknikentreprenör och utvecklare av mediatjänster, spelindustrin, tv-produktion, och mjukvarutveckling, Johan Hedblom, också med bakgrund i IEC in Sports och Lagardère, samt Martin Englund, erfaren från IMG.
-Vår erfarenhet av sportproduktion går tillbaka till mitten av 1990-talet från just IEC in Sports, där vi ägnade mycket tid och ansträngningar åt att hitta en ny modell som blev väldigt bra, betonar Jonas.
Coronapandemin kom som på beställning. Människor skulle hålla avstånd och ha distans till andra. Då fanns Sportway där med möjligheten att sända från favoritlagets match. Efterfrågan bara ökade bland förbund och klubbar.
Deras affärsidé vann gehör bland många idrotter. 2020 hade Sportway mer än 200 installationer i hela Europa och det gällde framför allt ishockeyarenor i Sverige, Norge och Finland. Och redan var fler sporter och förbund högaktuella.
Kommersiella sändningar
Sportway tog form, och det gällde inte bara att streama matcher utan systemet innehöll också kommersialisering av mediarättigheter.
Gruppen, med all erfarenhet nöjde sig inte med att bygga teknik och mjukvara som stöder streamingtjänster och AI-produktionen för direktsändningar.
Pay-per-view-evenemang, sponsring och andra kommersiella rättigheter berikade innovationen. Här delar också Sportway ofta intäkter med klubbarna i en win-win-lösning.
- Att vi förstår sportbranschen har hjälpt oss att skapa en affärsmodell som gör att klubbar och organisationer kan dra nytta av direktsändningarna. Vi har en attraktiv och skalbar affärsmodell med långsiktiga kontrakt och olika streamlösningar, säger Daniel.
Våren 2022 gick Sportway ihop med norska MyGame och deras dåvarande vd, Harald Strømme, blev ny ordförande i bolaget. Daniel Franck VD och Jonas Persson tog en ny roll och Sportway Media Group bildades. Succesivt har nya affärer, i bl a Norge, Finland, Danmark och Tjeckien skapat framgångar och nu skedde också en ny investeringsrunda.
-Den tredje i ordningen för det krävs mycket kapital för verksamheten när den växer, betonar Daniel.
I dag har bolaget inte mindre än 1100 kameror installerade i framför allt Sverige, Danmark, Norge, Finland, Baltikum, Tjeckien och Belgien.
Notera att varje enhet, bestående av kamera, dator och övrig teknisk utrustning kostar runt 70 000 kr
Nya förbund och idrotter tillkommer ideligen. Senast var glädjen stor när första kunden i Italien skrev under ett avtal. Senaste partner i Sverige är volleybollförbundet.
Kontor i åtta städer
"Volleyboll är sporten jag växte upp med och utövade i 15 år, så den här affären ligger mig väldigt varmt om hjärtat, och sportens popularitet växer enormt i Sverige, påpekar Daniel.
Sportway Media Group har nu kontor och dotterbolag i Stockholm, Köpenhamn, Oslo, Helsingfors, Riga, Prag och till och med i Auckland samt Melbourne, där f d anställda i IEC har ansvaret och där bedöms framtiden som ljus.
-Totalt består bolaget av ca 80 anställda så det krävs att det snurrar på, säger Daniel.
23/24 beräknas Sportway Media Group strömma över 200 000 matcher från sporter som ishockey, handboll, innebandy, basket, fotboll, volleyboll, rugby, landhockey och rinkboll i 13länder.
Då krävs runt 1 000 kameror, vilket förtydligar expansionens kraft.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar