Färjestad investerar 100 miljoner i eget hotell

SHL-ishockeyns mest förmögna  klubb Färjestads BK, vid bokslutet våren 2023 angavs det egna kapitalet till 150 miljoner kronor, ger sig in i hotellbranschen.

I direkt anslutning till Löfbergs Arena, och med  utsikt över Klarälven, invigs våren 2024  ett nytt ”Arena Hotell” med 66 rum med 200 bäddar, ett nytt gym och servicelokaler. Den slutliga namnfrågan är ännu inte avgjord.

Löfberg Arena, en snygg och komfortabel arena i Karlstad. Hit kommer människor för att se hockey och hit kommerfolk för att för att äta i någon av fem restauranger

Ismåsen Fastigheter är formell fastighetsägare och är ännu ett dotterbolag till hockeykoncernen, den ideella föreningen Färjestads BK, vars struktur rymmer inte mindre än elva olika bolagsbildningar, som moderföreningen kontrollerar helt, delvis eller förfogar över bolagsposter.

Bandygänget bildade klubben

För hela koncernen uppgick nettoomsättningen säsongen 2022-2023 till, 230 766 miljoner kronor, den högsta noteringen någonsin för den tidigare bandyklubben. Bildad  10 november 1932 av ett 30-tal bandygrabbar, vid serveringen bakom Håfströms kiosk i stadsdelen Färjestad.

Den gångna säsongens resultat gav ett plus på 20,0 miljoner kronor, en ökning med 68 procent jämfört med säsongen 2021-2022.

I högsta grad ansvarig för det forna bandylagets position som ekonomisk tungviktare är vd. Stefan Larsson, värmlänning som efter en karriär inom SAS med chefspositioner i Belgien och USA ”hämtades hem” sommaren 2014.

För Stefan är ishockey på elitnivå lika med upplevelseindustri, hand i hand med näringslivet, en programförklaring som han slog fast redan under första arbetsdagen hösten 2014.

 -Det gäller hela tiden att skapa förutsättningar för att nå framgång på isen. Vi, bakom den sportsliga organisationen, måste hela tiden vara på tå. Söka nya vägar och utvecklas, framhåller Stefan Larsson.

"Väl investerade pengar"

-Hotelldelen, i direkt anslutning till vår arena, är ett led i att ytterligare befästa vår position. Delar av det nya komplexet, utöver hotelldelen, kommer att hyras ut till externa företag.

-Föreningen får tillgång till en helt ny gym-anläggning, det är något som vi har eftersträvat. Kostnaden för hela projektet blir cirka 100 miljoner kronor. Jag är övertygad om att det är väl investerade pengar, säger Stefan Larsson.

I  den bolagsstruktur, vars bas är den ideella föreningen, är det främst dessa bolag som sticker ut;

 Färjestads Bollklubb Fastighets AB som via dotterbolag, Färjestad Arenastad AB  äger och förvaltar Löfberg Arena, kapacitet 8 250 åskådare.

För drift, restaurang – och dryckesförsäljning, samt uthyrning, till exempel för Melodifestivalen, andra scenshower mässverksamhet och inte minst ishockeyns SHL-matcher, ansvarar Karlstad Event AB och Projecta Event&Konferens AB

Att ha 100-procentig kontroll över arenan – det är helt centralt i byggandet av en stark ekonomi, inte bara i hockeyns värld utan i all arenaidrott. I fotbollen är Malmö FF, huvudägare till Eleda Stadion, det överlägset bästa exemplet.

I Löfberg Arena i Karlstad finns fem restauranger, med olika prisklasser och läge i arenan. I The Locker Room tar dagligen emot lunchgäster, och med fri parkering.

Nettointäkt om 47 miljoner

-Ja, försäljningen i arenan är viktig för oss, under förra säsongen uppgick nettointäkten till cirka 47 miljoner kronor, meddelar Stefan Larsson.

Färjestad är i dag enda lag som aldrig har tvingats lämna elitishockeyn. Säsongen 1993-1994, för precis 20 år sedan slutade laget på 11:e plats av 12 lag. Förvisades till allsvenskt spel efter jul och räddade fortsatt elitstatus via seger mot Boden i den allsvenska kvalfinalen.

Färjestad har tio SM-guld på 21 finalförsök. Det senaste mästerskapet erövrat våren 2022 efter finalseger, 4-3 mot Luleå.

Den här säsongen är Färjestad åter en stark guldkandidat och är också i serietopp efter 12 omgångar med 26 poäng, två poäng före Örebro och tre före Luleå.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen