Hockeysajt med liten personal och stora idéer
Sportnyhet AB, ett företag med endast tre anställda från Nyköping, har skrivit en David mot Goliat-historia i den svenska medievärlden. Med sin sajt VMhockey.se har företaget inte bara blivit det mest framträdande mediet i Södermanland, utan också klättrat till topp 6 bland medier och till en tredjeplats bland sportsajter i Sverige, baserat på sökmotortrafik i december enligt Ahrefs.
Sportnyhet Sverige har, genom enmålmedveten satsning på SEO och digital marknadsföring, uppnått det som få småföretag inom mediebranschen lyckas med:, nämligen att utmana och konkurrera med de etablerade mediejättarna. Med en portfölj av sajter inklusive Handbolls-EM.se, Handbolls-VM.nu, EM-fotboll.se, och VM-fotboll.se, har de lockat läsare över hela Sverige.
Nästan 1 miljon besökare
VMhockey.se blev en särskild framgångssaga under årets Junior-VM i ishockey, som hölls i Göteborg. I december nådde sajten en imponerande milstolpe med nästan 1 miljon besökare. Denna anmärkningsvärda trafik uppnåddes trots att turneringen endast varade i sex dagar under månaden, med slutspelet som i januari.
- Sportnyhet AB:s placering på Ahrefs topp 100-lista är inte bara en bedrift för företaget, utan det belyser också vikten av innovativt tänkande och teknikens roll inom sportmedia.numera., säger VD:n, Anders Granström, som också är chefredaktör på VMhockey.se. Han har med sitt team förvandlat företaget till en kraft att räkna med inom den digitala mediearenan.
- Jag är otroligt stolt över den härbedriften och mitt team, Att vi som ett litet medieföretag kan vara uppe och slåss med de stora jättarna är väldigt häftigt. En bekräftelse på att allt vårt arbete verkligen har gett effekt.
"En liten kan prestera"
Ahrefs lista inkluderar de webbplatser med störst trafik från sökmotorer, vilket ytterligare framhäver Sportnyhet Sveriges framgång.
- Vår framgångshistoria med VMhockey.se är ett lysande exempel på hur en liten aktör med innovativa strategier och teknik kan göra ett betydande avtryck i sportmediavärlden.
- Framgångarna innebär värdefulla insikter och inspiration för alla inom sport- och mediebranschen och visar hur man kan omdefiniera reglerna för spelet genom att omfamna den digitala erans möjligheter.
Anderfs Granström har på sajten ublicerat hela topplistan.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.