En konsekvens av en satsning i hela Danmark

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Inte undra på att Danmark dominerar världshandbollen.Med 108 000 utövare det den näst största lagsporten i Danmark efter fotbollen och den femte största sporten efter fotboll, simning, fitness och badminton. Intresset grundläggs tidigt. I åldersgruppen 7-12 år spelar 9 procent (!) handboll. En förklaring är de många tv-sända matcherna, både i de inhemska ligorna och de internationella mästerskapen. En mästerskapsfinal ses typiskt av 2 miljoner tittare, vilket har givit goda sponsorintäkter. När energi- och telekoncernen Norlys 2021 skrev kontrakt med Danska handbollsförbundet var det ett av de största i dansk idrott genom tiderna.  

Danmark har fått fram en gyllene generation handbollsspelare som står i särklass i världen Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Talangerna i landets 714 föreningar fångas upp tidigt. Det finns ett stort antal specialiserade utbildningar för barntränare, ungdomstränare, tränare, talangtränare, domare, elittränare och vidareutbildning för elittränare och ett stort antal ungdomsakademier. T.ex. har många av de största talangerna fostrats vid en internatskola kopplad till klubben GOG:s akademiverksamhet i den lilla byn Oure på Fyn. 

Omsätter 64 miljoner

Resultatet är professionalitet i hela kedjan, från klubb till landslag, från barn och ungdom upp till seniornivå. Oavsett herr- eller damlandslaget och oavsett juniorlandslaget för män eller kvinnor så finns Danmark nästan alltid med som medaljörer i samtliga mästerskap. På klubbnivå är Aalborg nu den dominerande klubben på herrsidan med stora framgångar både nationellt och internationellt, men också med den överlägset största budgeten.

Omsättningen låg på drygt 64 miljoner danska kronor (knappt 96 miljoner svenska kronor) 2023-24, vilket var mer än dubbelt jämfört med de närmast följande klubbarna Bjerringebro-Silkeborg, Skjern, GOG och TTH Holstebro. Det är inget tvivel om att de bästa herrspelarna i ligan tjänar mer än 1 miljon (1,5 miljoner svenska kronor) i årslön. Genomsnittslönen för de 35 anställda i Aalborg - spelare, tränare, administration och ledning – låg på 1 084 000 kronor (drygt 1,6 miljoner svenska kronor).

På damsidan dominerar Odense Håndbold och Team Esbjerg. De omsätter cirka 22 miljoner danska kronor (33 miljoner svenska kronor), där Team Esbjerg av årsräkenskaperna att döma betalar ut högst genomsnittslön på 620 000 kronor (930 00 svenska kronor). 

Även om dansk klubbhandboll inte kan mäta sig med de allra största ligorna i Europa finns det pengar inom sporten, även i Danmark, som kan göra svenska handbollsspelare avundsjuka.  Men så spelar ett antalsvenskar i Danmark.

VM-pokalen blir danskägd

Det danska herrlandslagets VM-guld 2025 var ett av mest favorittippade gulden någonsin, av ett de mest överlägsna lag vi sett. Danskarna själva har levt med favoritskapet väl medvetna om att de har ett riktigt, riktigt bra lag. Danmark Radios expertkommentator Lars Krogh Jeppesen, själv tidigare landslagsspelare, tippade före VM på guld, men ansåg sannolikheten ligga på 40 procent. Lite på skämt, lite på allvar, sade han att ”det danska herrlandslaget i handboll är med tiden så vant att lyfta pokalen i början av februari att den bör få permanent status som danskägd”. 

Den handbollspropaganda som de rödvita nyss levererat säkrar inte ett femte VM-guld i rad, men lär få ännu fler barn och ungdomar ut i träning till klubbarnas stora glädje. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.Nu framkommer att klubben årligen har förbättrat resurserna sedan 2017 och stärkt sin ekonomi.

I dag säger Magnus Emeus, klubbens ordförande:

– Vi hade ett eget kapital som var minus 4,5 miljoner 2016. Men 2021 hade det förbytts till ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett eget kapital på 46 miljoner.  

Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till  Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna  firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.

I samband med att Strawberry Arena har  ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.

Festveckor av allehanda slag arrangeras runt om i Sverige i skarven mellan sommaren och jobb igen. Men ingen slår Kalmar. Här är man värst. 

4 000 atleter kommer till stan för världens bästa Ironmanevenemang – utsett av deltagarna själva.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Hon tog emot Guldskölden ovh hyllades som årets kvinnliga programledare för ett par dagar sedan. På tisdagen fick Karin Frick huvudrollen igen Hon är utvald som ny  programledare i Mästarnas mästare och ska ersätta en person som har blivit mycket uppskattad  av tittarna. Micke Leijnegard. har i 17 år  varit den trygga rösten med intensiv närvaro i SVT:s folkkära program Plötsligt flyttas han åt sidan… Och bakomvarande skäl  vill inte SVT:s ledning prata högt om.

. Det är Bäckström-feber i svensk ishockey. Brynäs ”hemvändare”, Nicklas Bäckström, 38 år i november, och 18 säsonger i NHL, är det bästa som hänt SHL-ishockeyn på år och dag! Ligalagens ekonomiansvariga säljer säsongbiljetter som aldrig tidigare och kryssar för i almanackan när Brynäs kommer på besök.

En försmak ges redan på torsdagskvällen, den 14 august. TV 4 finns på plats i Holmen Center i Hudiksvall, invigd 1989 och med 1 565 som publikrekord från finalen i Hockeyettan i våras, Hudik Hockey mot Troja Ljungby.