En konsekvens av en satsning i hela Danmark

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Inte undra på att Danmark dominerar världshandbollen.Med 108 000 utövare det den näst största lagsporten i Danmark efter fotbollen och den femte största sporten efter fotboll, simning, fitness och badminton. Intresset grundläggs tidigt. I åldersgruppen 7-12 år spelar 9 procent (!) handboll. En förklaring är de många tv-sända matcherna, både i de inhemska ligorna och de internationella mästerskapen. En mästerskapsfinal ses typiskt av 2 miljoner tittare, vilket har givit goda sponsorintäkter. När energi- och telekoncernen Norlys 2021 skrev kontrakt med Danska handbollsförbundet var det ett av de största i dansk idrott genom tiderna.  

Danmark har fått fram en gyllene generation handbollsspelare som står i särklass i världen Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Talangerna i landets 714 föreningar fångas upp tidigt. Det finns ett stort antal specialiserade utbildningar för barntränare, ungdomstränare, tränare, talangtränare, domare, elittränare och vidareutbildning för elittränare och ett stort antal ungdomsakademier. T.ex. har många av de största talangerna fostrats vid en internatskola kopplad till klubben GOG:s akademiverksamhet i den lilla byn Oure på Fyn. 

Omsätter 64 miljoner

Resultatet är professionalitet i hela kedjan, från klubb till landslag, från barn och ungdom upp till seniornivå. Oavsett herr- eller damlandslaget och oavsett juniorlandslaget för män eller kvinnor så finns Danmark nästan alltid med som medaljörer i samtliga mästerskap. På klubbnivå är Aalborg nu den dominerande klubben på herrsidan med stora framgångar både nationellt och internationellt, men också med den överlägset största budgeten.

Omsättningen låg på drygt 64 miljoner danska kronor (knappt 96 miljoner svenska kronor) 2023-24, vilket var mer än dubbelt jämfört med de närmast följande klubbarna Bjerringebro-Silkeborg, Skjern, GOG och TTH Holstebro. Det är inget tvivel om att de bästa herrspelarna i ligan tjänar mer än 1 miljon (1,5 miljoner svenska kronor) i årslön. Genomsnittslönen för de 35 anställda i Aalborg - spelare, tränare, administration och ledning – låg på 1 084 000 kronor (drygt 1,6 miljoner svenska kronor).

På damsidan dominerar Odense Håndbold och Team Esbjerg. De omsätter cirka 22 miljoner danska kronor (33 miljoner svenska kronor), där Team Esbjerg av årsräkenskaperna att döma betalar ut högst genomsnittslön på 620 000 kronor (930 00 svenska kronor). 

Även om dansk klubbhandboll inte kan mäta sig med de allra största ligorna i Europa finns det pengar inom sporten, även i Danmark, som kan göra svenska handbollsspelare avundsjuka.  Men så spelar ett antalsvenskar i Danmark.

VM-pokalen blir danskägd

Det danska herrlandslagets VM-guld 2025 var ett av mest favorittippade gulden någonsin, av ett de mest överlägsna lag vi sett. Danskarna själva har levt med favoritskapet väl medvetna om att de har ett riktigt, riktigt bra lag. Danmark Radios expertkommentator Lars Krogh Jeppesen, själv tidigare landslagsspelare, tippade före VM på guld, men ansåg sannolikheten ligga på 40 procent. Lite på skämt, lite på allvar, sade han att ”det danska herrlandslaget i handboll är med tiden så vant att lyfta pokalen i början av februari att den bör få permanent status som danskägd”. 

Den handbollspropaganda som de rödvita nyss levererat säkrar inte ett femte VM-guld i rad, men lär få ännu fler barn och ungdomar ut i träning till klubbarnas stora glädje. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.