Derbynerver piskas upp i Köpenhamn

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

När lottningen för gruppspelet i Europa League var över var det ett lag i gruppen som tilldrog sig intresset: Malmö FF. Dynamo Kiev beskrevs som osexigt, Lugano som intetsägande, men Malmö som ett ”fett” lag att möta, ett derby mot broderfolket, grannstaden och om vilken klubb som är bäst i Skandinavien

FCK:s karismatiske tränare, Ståle Solbakken, är beredd att ta emot grannen, MFF.

FC Köpenhamns spelare gav direkt uttryck för att de gärna hade mött Arsenal, Sevilla eller Manchester United från seedningsgrupp 1. Det hade varit roligare för supportrarna och hade varit bättre rent kommersiellt. Istället blir det kamperna mot Malmö FF som tilldrar sig mest intresse, inte bara i Köpenhamn utan i hela Danmark.

En historisk rivalitet

Det finns en dansk-svensk rivalitet som gör matcherna mellan FCK och MFF till en nationell angelägenhet. Denna späs på av att de kommer att ha derbykaraktär med fulla läktare i Malmö och möjligen också i Köpenhamn, av att fyra danskar från olika delar av Danmark spelar i Malmö (Anders Christiansen, Søren Rieks, Lasse Nielsen och Jonas Knudsen) och två svenskar i FCK (backen Pierre Bengtsson och målvakten  Karl-Johan Johnsson som värvades i juli). 

Klubbarna harflera gånger köpt och sålt spelare och tränare av varandra och det blir prestigemöten om vilket lag som är bäst i Skandinavien. I Malmös supporterled minns man även den danska polisens brutala behandling i Royal Leaguemötet 2005.

FC Köpenhamn gör sitt 13:e Europagruppspel de senaste 14 säsongerna, Malmö sitt femte sedan 2011. Av dessa har FCK spelat fyra gruppspel i Champions League, Malmö två. FCK, seedat som 48:a i Europa, är favorit mot MFF (seedat 77:a) och att ta sig vidare från gruppen. 

FCK är en större och något rikare klubb, men det är inte David mot Goliat. Det kommer sannolikt att bli två intensiva, jämna matcher där små marginaler blir avgörande.

FCK en del av en koncern

Malmö FF lyfts fram som den rikaste klubben i Sverige, men FCK är som en del av koncernen Parken Sport & Entertainment större och förvärvar och säljer ofta spelare för 20-30 procent högre summor än Malmö gör (och ännu mer nu när den svenska kronan är svag). De senaste två åren har t.ex. Robin Olsen och Robert Skov sålts för summor i 100-miljonersklassen och nyligen köptes spanjoren Pep Biel för 50 miljoner kronor.

Parken Sport & Entertainment hade 2018 en årsomsättning på 781 miljoner danska kronor (ca 1,1 miljarder svenska kronor), varav fotbollen utgjorde 34 procent och resterande delar bestod av äventyrs- och semesterbybolaget Lalandia (59 procent) samt kontorsuthyrning (7 procent). Koncernen gjorde en förlust på 145 miljoner danska kronor efter att gymkedjan Fitness DK sålts med en förlust på 242 miljoner danska kronor. 

Malmö FF:s årsomsättning låg på 343 miljoner kronor och vinsten på 40 miljoner. Skillnaderna varierar mycket beroende på om klubbarna deltar i Europagruppspel eller inte samt om de gör någon större transfer. 

Större ekonomiska risker

FCK tillåts som en del av ett aktiebolag i en stor koncern ta större ekonomiska risker och stora förluster kan accepteras enskilda år, men det är också kopplat till att sannolikheten för att FCK vinner ligan och får kvala till Europa är betydligt högre än för Malmö. FCK har under 2000-talet vunnit den danska ligan 12 gånger, tagit silver 5 gånger och brons 3 gånger. 

Bara en gång (2018) hamnade klubben utanför pallen och blev fyra. TV-intäkterna är högre än i Sverige och seriesegraren av ligan får en högre andel av potten än i Sverige. 

Därutöver finns en förmånlig expertskatt i Danmark som gör att utländska spelare bara behöver betala 32,84 procent i skatt under sju års tid (istället för 56 procent som är det vanliga i de lönenivåer som det handlar om).

"Möjligt att fylla Parken"

Medan Malmö FF är en medlemsförening är FC Köpenhamn til syvende og sidst inte bara en fotbollsklubb, utan en del av ett aktiebolag där aktieägarna ropar på ekonomisk avkastning och klubben drivs ytterst kommersiellt. 

Mittbacken Andreas Bjellands kommentar till lottningen till Europa League var på sitt sätt talande: 

- I allas öron låter Arsenal, Sevilla och Manchester United mer sexigt än Dynamo Kiev. Vi skulle nog haft bättre möjligheter att fylla Parken med de lagen.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen