74-miljonersmällen är glömd

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
FC Köpenhamn gick back med 74 miljoner i fjol och tvingades uppleva första hösten på 16 år utan Europaspel. Med ledningen satsade oförtrutet vidare och tränaren Ståle Solbakken fick nya resurser.
Ståle Solbaaken är norrmannen som sätter prägel på Danmarks främsta fotbollslag. 48-åringen gör sin åttonde säsongen i klubben som nu är tillbaka i Champions League. Foto: FCK

 

Ljuset i det nordiska fotbollsmörkret är FC Köpenhamn som är tillbaka i Champions League - och nu tog poäng borta mot Porto 

I slutmålet öppnades miljonintäkterna

De nordiska fotbollsklubbarna har det svårt i Europasammanhang. Inget lag från Sverige eller Norge lyckades ta sig till Europa League eller Champions League i år. Ljuset i mörkret är FC Köpenhamn som med stort svenskinslag tog sig till Champions League för fjärde gången sedan 2006 och inledde starkt genom att på onsdagskvällen ta poäng borta mot Porto efter 1-1.

Efter fiaskot förra säsongen då FC Köpenhamn upplevde sin första höst utan Europaspel sedan 2005 gick klubben back med 74 miljoner danska kronor. 

Det sved, men FCK tilläts fortsätta sin sportsliga satsning med målet att vinna danska ligan och spela i Europa.

Det lyckades. Ligatiteln erövrades med nio poängs försprång och i playoffkvalet till Champions League besegrades cypriotiska Apoel med 1-0 hemma efter mål av Andrija Pavlovic. I returen gjorde Apoel 1-0 och såg det ut att gå till förlängning när Federico Santander kvitterade till Köpenhamns fördel i 86:e minuten.

Ett minst sagt viktigt mål som förde FCK tillbaka in i Champions League. Direkt efter matchen meddelade moderkoncernen Parken Sport & Entertainment att koncernresultatet för helåret skrivs upp från 50 miljoner danska kronor till 225-250 miljoner. Fjolårsförlusten togs igen med råge.

FCK som MFF

Med i Porto fanns fyra svenskar: Målvakten Robin Olsen och mittbacken Erik Johansson som spelade i Champions League med Malmö FF 2014, men lämnade för tidigt för att vara med 2015, samt vänsterbacken Ludwig Augustinsson och Mikael Antonsson som fick hoppa in i 90:e matchminuten. 

Det oavgjorda resultatet, efter att Andreas Cornelius kvitterat i 52:a minuten, gör gruppen mer öppen. Leicester slog Club Brugge borta med 3-0 och får antas knipa första- eller andraplatsen. Porto skall inte känna sig säkra på att ta den andra. 

FC Köpenhamn har tidigare kvalificerat sig för Champions League 2006, 2010 och 2013 och har avancerat till åttondelsfinal en gång, 2010-11 då laget slogs ut av Chelsea. 

Ett nytt mått på lagets styrka ges 27 september då FCK möter Club Brugge hemma.  

Säljstopp inte bra

Allt medan FC Köpenhamn firar nya triumfer i Europa fortsätter det svenska tillkortakommandet i Europaspelet år efter år (med Malmö FF:s deltagande i Champions League 2014 och 2015 som undantag). Norrköping, AIK och Häcken föll i år bort tidigt medan Göteborg tog sig till playoff för spel i Europa League, men föll med sammanlagt 1-3 mot Qarabag från Azerbajdzjan. 

Dessvärre råder brist på idéer för hur situationen skall förbättras. Svensk elitfotbolls (Sef) sportchef Stefan Lundin föreslog nyligen att lag som kvalar till Europaspelet skall komma överens om att inte sälja spelare under sommaren. Fjolårsmästaren Norrköping sålde Emir Kujovic och Arnor Traustason före sommarens Champions League-kval och Malmö FF har mitt i brinnande guldstrid sålt skytteligaledaren Vidar Örn Kjartanson. 

Trots det är det ett dåligt förslag. Det är en del av klubbarnas affärsmodell att kunna sälja spelare när efterfrågan finns där och att begränsa den friheten skulle inte göra dem starkare. 

Stora fördelar i Danmark

Bättre då vore att harmonisera serien med vad som gäller i flertalet övriga länder, inklusive Danmark, och gå över till höst-vårseriespel. Ett annat intressant förslag som Malmö FF har fört fram är att förbjuda konstgräs i allsvenskan och endast tillåta hybridgräs och vanligt gräs, som är de vanliga typerna i Europa.

Finns det något mer att lära från FC Köpenhamn? Hur gör de för att lyckas? Jag har tidigare skrivit om klubbens bolagsstruktur som en del av koncernen Parken Sport & Entertainment och om de ekonomiska förluster som tidvis drabbar klubben, men även de vinster som uppnås när det går bra (fast aktieägarna har inte blivit rika). 

FCK har andra fördelar än att vara ett aktiebolag i en stor koncern som möjliggör risktagande. TV-intäkterna är högre än i Sverige. Seriesegraren av ligan får dessutom en högre andel av potten än i Sverige med följd att det ekonomiska försprånget ökar och ligan oftare är mindre jämn. 

FCK har t.ex. kommit bland topp-tre i Danmark sexton år i sträck. Det gör att sannolikheten för Europaspel är stor, vilket gör att satsningar i spelartruppen har bättre förutsättningar att ge avkastning. 

Därutöver finns en förmånlig expertskatt i Danmark som gör att utländska spelare bara behöver betala 31,92 procent i skatt under fem års tid (istället för 56 procent som är det vanliga i de lönenivåer som det handlar om). Det är en anledning till att många svenskar fortfarande söker sig till Danmark, trots att ligan inte är bättre än allsvenskan utan i paritet.  

MFF enda hoppet

Det finns sammantaget stora skillnader mellan FCK:s förutsättningar i den danska ligan och de allsvenska klubbarnas. Stefan Lundins oro är berättigad. De allsvenska klubbarna är generellt för svaga. 

Som det ser ut just nu är det bara Malmö FF som har muskler att hävda sig internationellt - och jag tror det är ekonomiskt nödvändigt och rätt av klubben att förädla spelare som Kiese Thelin och Kjartanson och sälja dyrare när möjligheten ges. 

En blick mot den allsvenska tabellen reser samtidigt frågan om MFF skall göra en FCK och direkt efter fjolårets femteplats vinna allsvenskan och på nytt kvala för Europa. 

Det skulle åtminstone i ett avseende göra Sverige mer likt Danmark: Ett lag skulle dominera och ha större chanser internationellt. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.