Dystert internationellt facit för svensk fotboll

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Något är fel med de allsvenska topplagen i fotboll, bortsett från Malmö FF, när det kommer till Europaspel. Faktiskt är Sverige unikt inom den europeiska klubbfotbollen under perioden 2014-2021 då endast en klubb lyckats nå Champions League, dessutom tre gånger, och till Europa League (två gånger) men inget av de övriga allsvenska topplagen har inte ens lyckats med att nå europeiskt gruppspel. 

Hammarby gjorde ett internationellt försök mot Basel, men förlorade. Här ses Basels Arthur Cabral, i mitten, i kamp med Hammarbys målvakt David Ousted. Jon Gudni Fjoluson och Astrit Selmani Fjoluson avvaktar.

Östersund är också ett undantag efter som klubben nådde Europa League och tog sig vidare från gruppspelet till rundan med 32 lag 2017. Det kunde ske tack vare att laget vann svenska cupen.

Hösten 2021 var annars året då det äntligen skulle ske ett svenskt genombrott. UEFA hade utökat turneringarna Champions League och Europa League med Conference League, vilket gav de allsvenska klubbarna helt nya, enklare möjligheter. 

Öppnade för Sverige, men...

Det öppnade för Möjligheten att Sverige med lite flyt skulle representeras av fyra lag under hösten. Men Häcken förlorade mot Aberdeen (3-5) redan i andra kvalomgången till Conference League och i den avgörande playoffmatchen den 26 augusti föll Elfsborg mot Feyenoord (sammanlagt 3-6). 

Närmast var Hammarby som spelade 4-4 mot Basel, men förlorade straffsparksavgörandet med 3-4.

Så mycket bättre i Danmark

En jämförelse med övriga Skandinavien illustrerar det svenska gapet mellan topplaget och de övriga. I Danmark har FC Köpenhamn spelat Champions League 2016, Europa League 2014, 2017, 2018 och 2019 samt Conference League 2021. 

Men Köpenhamn är långt ifrån ensamt. Midtjylland spelade i Champions League 2020 och i Europa League 2015 och 2021. Ålborg spelade i Europa League 2014 och Bröndby spelar i Europa League 2021. Randers spelar i Conference League 2021. Danmark har således två lag i Europa League under hösten och två lag i Conference League. 

Noterbart är även att två lag gavs möjlighet att kvala till Champions League i år och att fjolårsmästaren Bröndby fick kliva in direkt i playoff. Fem lag har spelat i Europagruppspelen.

Och bättre även i Norge

Bland de norska lagen är Rosenborgs Champions League-framgångar under 2000-talets början välkända, men från och med 2008 har det varit Europa League som gäller: Uefa-cupen 2008 och Europa Leaguegruppspel 2010, 2012, 2015, 2017, 2018 och 2019. Molde spelade i Europa League 2015 och Sarpsborg 2018. Bodø/Glimt spelar i Conference League 2021, toppar gruppen med sju poäng efter tre omgångar och skrällde nyligen genom att slå Roma med 6-1. Fyra lag har spelat i Europagruppspelen.

Det här kan tolkas som att allsvenskan håller sämre nivå och bredd än den danska och norska ligan och att Malmö FF presterat över sin förmåga i kvalmatcherna samt även i gruppspelen genom att vinna matcher i Champions League 2014 och 2015 och gå vidare från gruppspelen i Europa League till rundan med 32 lag såväl 2018 som 2019. 

En annan tolkning är att allsvenskan är lika bra som den danska och norska ligan, men att övriga allsvenska toppklubbar underpresterat i kvalspelen. En optimistisk tolkning är då att det kan lossna 2022. 

Under tiden fortsätter Malmö FF med matcher mot Chelsea, Zenit St Petersburg och Juventus i Champions League. Supportrarna knorrar över att klubben inte investerar ännu mer i spelartruppen, men mot bakgrund av de övriga allsvenska lagens facit i Europaspelet är riskerna stora med att investera mer. 

Vägen till Champions League är smal och kräver dels ligaseger, dels fyra tuffa kvalomgångar. I stället väljer Malmö FF att sprida gracerna: en del pengar investeras i spelartruppen, en del i träningsfaciliteter och personal och nyligen tog klubben beslut om att hela markplan i Stadions norra del och Ståplatstorget ovanför kommer att byggas om för 20 miljoner kronor. Bland annat kommer en storsatsning att göras på MFF-museet som ska flyttas ner till markplan och sedan får E-sporten en egen akademi.

Övriga allsvenska toppklubbar gör klokt i att bevaka Malmö FF och ta lärdom. För Malmö FF har genom sitt Europaspel fått ovärderlig insikt i hur de större klubbarna drivs och utvecklas. 

Men Djurgården, AIK, Elfsborg, Norrköping, Hammarby etc skall inte vara sämre än sina danska och norska kollegor. Fler klubbar måste nå framgång i Europaspelet, bidra till att förbättra allsvenskans ranking och göra vägen lättare för avancemang. Kan Malmö FF dessutom hålla nivån finns det hopp i höstmörkret.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Idrottens massmönstringar avlöser varandra. I Göteborg har fotbollens ungdomsturnering Gothia Cup nu avslutats, ett event som sätter staden på världskartan som ingenting annat och vars turistekonomiska omsättning tangerar ett miljardbelopp.

I Jönköping invigdes under söndagen O-ringens, orienteringens överlägsna skyltfönster,  den första upplagan redan 1965 med ett budskap som har spridits över hela världen. Med i år cirka 15 000 deltagare, och med sportens unika världsetta, 23 VM-guld, Tove Alexandersson, 34 år, på startlinjen i D 21-klassen, damer elit

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.