Köpenhamn visar klassen igen
Guldvittring för FC Köpenhamn efter att Skov och Fischer gjort det igen
FC Köpenhamn tog med derbysegern över Bröndby under söndagen ett stort steg mot ligatiteln. Laget vände 0-1 till 2-1 efter mål av Robert Skov och Viktor Fischer. Nu väntar Midtjylland hemma på torsdag i vad som utpekas som guldduellen och Midtjyllands sista chans att komma ikapp. Seger för FCK och försprånget skulle utvidgas till åtta poäng med sex omgångar kvar.

Ordningen håller därmed på att återställas i dansk fotboll efter ett 2018 som var speciellt. Midtjylland vann, Bröndby slutade tvåa och Nordsjälland trea. FC Köpenhamn som varit på prispallen varje år sedan 2001, varav 11 var ligatitlar, blev endast fyra.
Lyckade värvningar
Säsongen 2018-2019 har FC Köpenhamn åter spelat den bästa fotbollen. Det sker efter två mittfältsvärvningar i januari 2018 som fallit ytterst väl ut. Först köptes den idag 22-årige Robert Skov från Silkesborg och sedan den idag 24-årige Viktor Fischer från Bundesligaklubben Mainz 05 och med bakgrund även i Ajax och Middlesbrough. Tillsammans med försvarsklippan och landslagsspelaren Peter Ankersen utgör de förmodligen lagets bästa spelare.
Robert Skov med det magiska tillslaget har gjort 24 mål (några kan ses på FCK TV), varav 8 på frisparkar, och är tätt på att slå alla tiders målrekord. Det slogs av Bröndbys Ebbe Sand 1997-1998 med 28 mål. Med 24 mål på 44 ligamatcher under säsongen har Skov ett målsnitt på 0,55. Håller han snittet de återstående matcherna kommer han att tangera Ebbe Sands rekord.
Spelarbudget på 120 miljoner danska kr
FC Köpenhamn har en spelarbudget på 120 miljoner danska kronor (ca 170 miljoner svenska kronor), en bra bit över Midtjyllands och Bröndbys på ca 80-90 miljoner kronor. Klubben har råd med något dyrare och vassare värvningar, men också att behålla talanger från de egna leden.
En sådan är den blott 17-årige Mohamed Daramy som redan hunnit spela 6 ligamatcher och som i september blev klubbens yngste målgörare någonsin i en ålder av 16 år och 263 dagar. Trots intresse från Leipzig valde han nyligen att förlänga kontraktet till utgången av 2021.
FC Köpenhamns spelarförsäljningar är också på högre nivåer än konkurrenternas och de har tillsammans med de sportsliga framgångarna i Europa byggt den starkaste ekonomin. Det är ingen tillfällighet att klubben åter har guldvittring. På torsdag kan ordningen vara på god väg att återställas, om inte fjolårets mästare vinner och ökar dramatiken.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Sju av tio svenskar följde vinter-OS via SvT. De siffrorna kom redan för en vecka sedan. Nu visar Discoverys siffror också rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger valet av idrotter då kanalerna delade på TV-rättigheterna från OS.
TV4/HBO Max fick tillgång till skidskyttet och SvT tog enligt ett tidigt önskemål hand om längdskidor. Beroende på att OS nådde så hög popularitet kan bolagen redovisa höga tittarantal. S idbevakningen skedde i första hand i SvT medan curling, och skidskytte lockade många tittare till TV4.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar