Köpenhamn visar klassen igen
Guldvittring för FC Köpenhamn efter att Skov och Fischer gjort det igen
FC Köpenhamn tog med derbysegern över Bröndby under söndagen ett stort steg mot ligatiteln. Laget vände 0-1 till 2-1 efter mål av Robert Skov och Viktor Fischer. Nu väntar Midtjylland hemma på torsdag i vad som utpekas som guldduellen och Midtjyllands sista chans att komma ikapp. Seger för FCK och försprånget skulle utvidgas till åtta poäng med sex omgångar kvar.

Ordningen håller därmed på att återställas i dansk fotboll efter ett 2018 som var speciellt. Midtjylland vann, Bröndby slutade tvåa och Nordsjälland trea. FC Köpenhamn som varit på prispallen varje år sedan 2001, varav 11 var ligatitlar, blev endast fyra.
Lyckade värvningar
Säsongen 2018-2019 har FC Köpenhamn åter spelat den bästa fotbollen. Det sker efter två mittfältsvärvningar i januari 2018 som fallit ytterst väl ut. Först köptes den idag 22-årige Robert Skov från Silkesborg och sedan den idag 24-årige Viktor Fischer från Bundesligaklubben Mainz 05 och med bakgrund även i Ajax och Middlesbrough. Tillsammans med försvarsklippan och landslagsspelaren Peter Ankersen utgör de förmodligen lagets bästa spelare.
Robert Skov med det magiska tillslaget har gjort 24 mål (några kan ses på FCK TV), varav 8 på frisparkar, och är tätt på att slå alla tiders målrekord. Det slogs av Bröndbys Ebbe Sand 1997-1998 med 28 mål. Med 24 mål på 44 ligamatcher under säsongen har Skov ett målsnitt på 0,55. Håller han snittet de återstående matcherna kommer han att tangera Ebbe Sands rekord.
Spelarbudget på 120 miljoner danska kr
FC Köpenhamn har en spelarbudget på 120 miljoner danska kronor (ca 170 miljoner svenska kronor), en bra bit över Midtjyllands och Bröndbys på ca 80-90 miljoner kronor. Klubben har råd med något dyrare och vassare värvningar, men också att behålla talanger från de egna leden.
En sådan är den blott 17-årige Mohamed Daramy som redan hunnit spela 6 ligamatcher och som i september blev klubbens yngste målgörare någonsin i en ålder av 16 år och 263 dagar. Trots intresse från Leipzig valde han nyligen att förlänga kontraktet till utgången av 2021.
FC Köpenhamns spelarförsäljningar är också på högre nivåer än konkurrenternas och de har tillsammans med de sportsliga framgångarna i Europa byggt den starkaste ekonomin. Det är ingen tillfällighet att klubben åter har guldvittring. På torsdag kan ordningen vara på god väg att återställas, om inte fjolårets mästare vinner och ökar dramatiken.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar