Uppgörelse i lejonens kula
Torsdagens stormöte på Parken är något så ovanligt som en skandinavisk gruppfinal i Europa League. På spel står prestige, men också minst 10 miljoner kronor som segraren i gruppen får kryddat med lättare motstånd i nästa omgång

Torsdagens stormöte på Parken är något så ovanligt som en skandinavisk gruppfinal i Europa League. På spel står prestige, men också minst 10 miljoner kronor som segraren i gruppen får kryddat med lättare motstånd i nästa omgång.
Gruppfinal som alla ser fram emot
Redan när lottningen blev känd anade vi att det kunde bli en direkt avgörande match mellan FC Köpenhamn och Malmö FF den 12 december. Att det dessutom skulle vara en ren gruppfinal var något av ett drömscenario, inte minst för FC Köpenhamn som tidigt kalkylerade med att fylla Parkens 38 000 platser. Nu är vi här och vinnaren kan se fram emot ett långt firande under Lucianatten.
Det är en speciell match inte enbart för att FC Köpenhamn och Malmö FF ligger före Dynamo Kiev i tabellen och alltså kämpar om gruppsegern, utan också av flera andra skäl.
För det första är det ett sedan länge efterlängtat stormöte mellan de två skandinaviska klubbar som lyckats avsevärt bäst i Europaspelet under 2010-talet. Det är mer än ett Öresundsderby. Det handlar om vem som skall lämna planen som Skandinaviens bästa klubb. Zlatans inspel att han skall göra Hammarby till Skandinaviens mäktigaste klubb kommer att kännas avlägset denna afton.
För det andra är det Markus Rosenbergs avskedsmatch. Det betyder inget i Köpenhamn, men för Malmös fans är han en ikon, den störste av dem alla bredvid Bosse Larsson. Rosenberg har betytt mer för Malmö FF och allsvensk fotboll än någon annan under 2010-talet. Han kommer att lämna planen som vinnare eller med tunga steg, oändligt saknad.
För det tredje finns det ett ärr bland MFF-supportrarna efter matchen på Parken den 28 april 2005 i Royal League då den danska polisen, civilklädd, gick till omotiverad och brutal attack mot dem med batonger. MFF Support kunde med bild- och filmmaterial driva en rättsprocess mot den danska polisen som slutade med att Malmös supportrar friades från ansvar och att dansk polis fick nya regler.
De får inte längre lov att gå in på läktare helt civila, utan måste ha västar på sig som signalerar att de är poliser, och de har fått direktiv hur de får använda sin batong. Men någon formell ursäkt har varken den danska polisen eller FC Köpenhamn gett.
Flemming Østergaard, som var ordförande 2005 och då skyllde på MFF-supportrarna, gav visserligen en ”stor ursäkt” i augusti, men ärret finns kvar.
Två skilda kulturer
Därtill är det en match mellan två kulturer, det kommersiella aktiebolaget mot medlemsföreningen.
FC Köpenhamn grundades 1992 som en sammanslagning mellan KB och B 1903 med syftet att skapa en konkurrenskraftig dansk storklubb. Genom att vara en del av koncernen Parken Sport & Entertainment skulle de ekonomiska musklerna vässas.
Malmö FF är en medlemsförening grundad 1910 där föreningen ses som en representant för staden och det demokratiska samtalet. Medlemmarna röstade nyligen ner styrelsens förslag om att bilda ett allsvenskt damlag genom att gå ihop med LB07. Genvägen till framgång accepterades inte.
FC Köpenhamn tar med ett oavgjort resultat sig vidare från gruppspelet och behåller positionen som Skandinaviens bästa klubb.
Större ekonomiskt gap
En seger för Malmö på bortaplan - i lejonens kula - skulle markera ett tronskifte. Malmö skulle då för andra året i rad ta sig vidare från gruppspelet, stiga på rankingen och bli seedat hela vägen i kvalifikationsomgångarna till gruppspelet 2020.
Men den verkliga bedriften ligger inte i att ta sig vidare. De har båda lagen gjort förut. Det är att gå längre. Som gruppetta väntar en något lättare lottning, ökar chansen och ligger åtskilliga fler sköna miljoner i prispengar inom räckhåll.
Det vore också att dryga ut det ekonomiska och sportsliga avståndet till övriga klubbar hemma i Sverige och Danmark.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.
Skriv kommentar