MFF räddade den svenska klubbäran
Från Norge gick Rosenborg och Sarpsborg vidare till Europa League., från Danmark FC Köpenhamn. Det kunde ha varit Midtjylland också och två norska och två danska lag – och svenskt fiasko. Men Malmö FF räddade med segern över Midtjylland Sveriges klubblagsära och gör Europa League intressant för hela Skandinavien under hösten.

Att hävda att Malmö FF till på köpet räddade sin egen ekonomi är att ta i. MFF spelade med sitt deltagande i Champions League 2014 och 2015 in närmare 40 miljoner euro, i grova drag 400 miljoner kronor. Även 2016 och 2017, när klubben misslyckades med att ta sig till Europagruppspel, gick verksamheten med vinst, om än blygsam. Med ett eget kapital på 457 miljoner kronor är MFF i Sveriges i särklass rikaste klubb.
54 nya miljoner
Likväl går det inte att blunda för att Europaspelet är ytterst värdefullt. Champions League-kvalet gav cirka 14 miljoner kronor, vilket utökades med cirka 30 miljoner kronor för gruppspelsplatsen i Europa League och en andelssumma för MFF på minst 5,6 miljoner kronor. Därutöver tillkommer tv- och reklampengar från den så kallade marknadspoolen på minimum 3 miljoner kronor, men sannolikt klart mer. Malmö bör således redan ha spelat in cirka 54 miljoner kronor. (Det skall poängteras att detta belopp varierar beroende på växelkursens utveckling i förhållande till euron.)
För varje vinst i EL-gruppspelet tillkommer drygt sex miljoner kronor och oavgjort ger två miljoner. Vinner MFF sin grupp tillkommer 16 miljoner. En andraplats i gruppen ger drygt tio miljoner kronor. Till detta skall läggas biljettintäkter och vi är snabbt uppe i 60-70 miljoner kronor som kan bli ännu mer.
En bieffekt är att värdet på spelartruppen ökar, att det blir lättare att finna sponsorer och att intresset för klubben bibehålls – medialt, bland supportrar och hos den breda allmänheten. De så viktiga spelarförsäljningarna kan ske till väsentligt högre priser jämfört med om klubben enbart skulle spela i allsvenskan.
Ännu större självförtroende
För styrelse och ledning ökar självförtroendet att den inslagna strategin fungerar. MFF skall de år då klubben tar sig till Europagruppspel kunna göra stora vinster, eventuellt kryddat med spelarförsäljningar, men kommer periodvis att misslyckas sportsligt. Då skall intäkter och kostnader helst balansera varandra, men enskilda år kan förlust uppstå.
Segern mot Midtjylland innebär därför konkret att Malmö FF kan fortsätta investera i sportslig framgång. Klubben blir attraktivare för spelare att komma till samtidigt som sportchefen Daniel Anderssons budget för att förvärva nya spelare blir något högre än annars. Riskerna som tas är under kontroll och kan förväntas ge avkastning.
Det hade varit av godo för svensk fotboll om fler klubbar kunde nå samma ekonomiska styrkenivå. Danmark har lyckats med att ha lag i Champions League eller Europa League tio år i följd och är klart bäst i Skandinavien. Fem gånger har dessutom två danska klubbar nått Europaspel samma säsong. Sverige och Norge har lyckats kvalificera sig med minst ett lag i någon av de europeiska klubblagsturneringarna sju respektive sex gånger de tio senaste säsongerna.
FC Köpenhamn överlägset
På klubbnivå är FC Köpenhamn överlägset genom att ha lyckats kvalificera sig till Europagruppspel nio av de senaste tio åren. Rosenborg har gjort det fem gånger och Malmö FF fyra gånger. I övrigt är det bara Molde och Odense som har lyckats fler än en gång (2 gånger var). Att lyckas ett enskilt år räcker inte. Framgången kräver kontinuitet. Danska FC Köpenhamn och norska Rosenborg har denna. Malmö FF är på god väg.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar