Nytt kontrakt men 10 miljoner fattas i Blåvitt

2023 var ett extremt jobbigt år, av sportsliga skäl, för alla anhängare till IFK Göteborg. Slutligen Säkrades allsvensk värdighet. Men 2024 kan bli lika ansträngande – av ekonomiska skäl.
När bokslutet presenterades på måndagen framkom ett minus på 10 miljoner.
Gustaf Svensson, oumbärlig i Blåvitt. Foto: Björn Larsson Rosvall / TT

– Hamnar man på 13:e plats i tabellen så är det inget klang- och jubelår i ekonomiskt avseenden. Det hänger ihop, förstås.. Det blir inga katastrofsiffror,, men ekonomin har tagit en del, säger  en uppriktig IFK-ordföranden,  Richard Berkling, i GP.

Kontraktet räddades, men en 13:e plats efter ett sportsligt motigt spelår påverkar ekonomin.
konsekvensen av lagets spel och resultat har påverkat ekonomin och arbetsron blir sämre.

Men publiken stöttade

Men det finns ändå plusfaktorer. IFK Göteborgs publikintäkter ökade  avsevärt mitt i motgångarna. I siffror - från39,8 miljoner kronor till 47,1 miljoner!
Supportrarna ställde upp i snålblåsten och det är e n förtröstan i klubben.
Annars var Blåvitt på väg uppoch noterade i fjol ett överskott på¨7 miljoner och bröt en negativ trend.
Konkurrensen i Göteborgsfotbollen har sannerligen förändrats. Blåvitt får  det jobbigt igen och det är ofrånkomligt att både ansvariga och fansen i IFK sneglar mot och tar intryck av Häcken som bollar med ideliga mångmiljonbelopp.
Konkurrentens dryga 50 miljoner i vinst och ett eget kapital på över 100 miljoner krono visar hur styrkeförhållandena har skiftat markant!

Finns ändå plussiffror i IFK

Mycket talar för att gapet kommer att bli ännu större.  Häcken har redan klart med en rekordaffär. Momodou Sonko blev klubbens dyraste försäljning någonsin  när han lämnade för belgiska Gent.och beräknas ge runt 80 miljoner En affär som kommer att redovisas till verksamhetsåret 2024. Och på intäktssidan har Häcken även årets Gothia Cup  som förväntas bli rekordstor.
IFK-arna kan ändå trösta sig med att totala intäkter, steg  från 151,3 miljoner till 167,5 miljoner.
Det mest oroande är att eget kapital minskade från 43,6 miljoner  till 34,6 miljoner.
• Men så visade driften ett minus om 13,2 miljoner jämfört med minus 2,9 miljoner 2023..
• Och, vad som också är alarmerande, nu har IFK en likviditet  om 10 miljoner, nära 2 miljoner mindre än i fjol.
Ekonomin försämrades under ett år då ledningen hade höga mål och förhoppningar om att kunna förbättra ekonomin.
Av detta blev inget… 
I G säger säger ordföranden Richard Berkling:
– Den sportsliga satsningen presenterades från verksamheten till styrelsen. Den styrelsen tillsammans med verksamheten valde att slå in på en väg som vi i februari/mars insåg inte fungerade. Då fick vi korrigera, 
– Där vi inte har lyckats är intäkter relaterat till sportslig framgång, Europaspel och transferintäkter, vilket är viktiga intäkter för att utvecklas från den position vi befinner oss i. Positivt är att vi under 2023 balanserade våra åtgärder bra med avseende på kort och lång sikt då vi stärkte herrtruppen under sommarfönstret för att säkra det allsvenska kontraktet samtidigt som vi utvecklade vår sportsliga organisation för att driva långsiktig utveckling, prestation och resultat. Vi har trots ett mycket utmanande 2023 investerat i verksamheten och ser potential för positiv sportslig och ekonomisk utveckling under 2024, kommenterar Richard Berkling i en boksluts¬kommuniké.

Bilden av Blåvitt

.IFK Göteborgs ekonomi 2023 (i miljoner, siffrorna från2022 inom parentes)
Totala intäkter: 167,4 (151,3).
Publik och match: 47,1 (39,8).
Sponsring och reklam: 43,1 (37,4).
Tv och spel: 22,7 kronor (22,9).
Intäkter från spelarsälj: 25,2 (18).
Uefa-ersättning: 3,9 (5,7).
Totala kostnader: 174,2 (143,7)
Avskrivningar och nedskrivningar, spelarvärvningar: 21,2 (8,6)
Agentersättningar: 2,6 (3,1).
Personalkostnader: 81,5 (71,7).
Årets resultat: –9,4 (+7,0).
Likviditet: 10,0 (11,9).
Eget kapital: 34,6 (43,6). 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen