Nytt kontrakt men 10 miljoner fattas i Blåvitt

2023 var ett extremt jobbigt år, av sportsliga skäl, för alla anhängare till IFK Göteborg. Slutligen Säkrades allsvensk värdighet. Men 2024 kan bli lika ansträngande – av ekonomiska skäl.
När bokslutet presenterades på måndagen framkom ett minus på 10 miljoner.
Gustaf Svensson, oumbärlig i Blåvitt. Foto: Björn Larsson Rosvall / TT

– Hamnar man på 13:e plats i tabellen så är det inget klang- och jubelår i ekonomiskt avseenden. Det hänger ihop, förstås.. Det blir inga katastrofsiffror,, men ekonomin har tagit en del, säger  en uppriktig IFK-ordföranden,  Richard Berkling, i GP.

Kontraktet räddades, men en 13:e plats efter ett sportsligt motigt spelår påverkar ekonomin.
konsekvensen av lagets spel och resultat har påverkat ekonomin och arbetsron blir sämre.

Men publiken stöttade

Men det finns ändå plusfaktorer. IFK Göteborgs publikintäkter ökade  avsevärt mitt i motgångarna. I siffror - från39,8 miljoner kronor till 47,1 miljoner!
Supportrarna ställde upp i snålblåsten och det är e n förtröstan i klubben.
Annars var Blåvitt på väg uppoch noterade i fjol ett överskott på¨7 miljoner och bröt en negativ trend.
Konkurrensen i Göteborgsfotbollen har sannerligen förändrats. Blåvitt får  det jobbigt igen och det är ofrånkomligt att både ansvariga och fansen i IFK sneglar mot och tar intryck av Häcken som bollar med ideliga mångmiljonbelopp.
Konkurrentens dryga 50 miljoner i vinst och ett eget kapital på över 100 miljoner krono visar hur styrkeförhållandena har skiftat markant!

Finns ändå plussiffror i IFK

Mycket talar för att gapet kommer att bli ännu större.  Häcken har redan klart med en rekordaffär. Momodou Sonko blev klubbens dyraste försäljning någonsin  när han lämnade för belgiska Gent.och beräknas ge runt 80 miljoner En affär som kommer att redovisas till verksamhetsåret 2024. Och på intäktssidan har Häcken även årets Gothia Cup  som förväntas bli rekordstor.
IFK-arna kan ändå trösta sig med att totala intäkter, steg  från 151,3 miljoner till 167,5 miljoner.
Det mest oroande är att eget kapital minskade från 43,6 miljoner  till 34,6 miljoner.
• Men så visade driften ett minus om 13,2 miljoner jämfört med minus 2,9 miljoner 2023..
• Och, vad som också är alarmerande, nu har IFK en likviditet  om 10 miljoner, nära 2 miljoner mindre än i fjol.
Ekonomin försämrades under ett år då ledningen hade höga mål och förhoppningar om att kunna förbättra ekonomin.
Av detta blev inget… 
I G säger säger ordföranden Richard Berkling:
– Den sportsliga satsningen presenterades från verksamheten till styrelsen. Den styrelsen tillsammans med verksamheten valde att slå in på en väg som vi i februari/mars insåg inte fungerade. Då fick vi korrigera, 
– Där vi inte har lyckats är intäkter relaterat till sportslig framgång, Europaspel och transferintäkter, vilket är viktiga intäkter för att utvecklas från den position vi befinner oss i. Positivt är att vi under 2023 balanserade våra åtgärder bra med avseende på kort och lång sikt då vi stärkte herrtruppen under sommarfönstret för att säkra det allsvenska kontraktet samtidigt som vi utvecklade vår sportsliga organisation för att driva långsiktig utveckling, prestation och resultat. Vi har trots ett mycket utmanande 2023 investerat i verksamheten och ser potential för positiv sportslig och ekonomisk utveckling under 2024, kommenterar Richard Berkling i en boksluts¬kommuniké.

Bilden av Blåvitt

.IFK Göteborgs ekonomi 2023 (i miljoner, siffrorna från2022 inom parentes)
Totala intäkter: 167,4 (151,3).
Publik och match: 47,1 (39,8).
Sponsring och reklam: 43,1 (37,4).
Tv och spel: 22,7 kronor (22,9).
Intäkter från spelarsälj: 25,2 (18).
Uefa-ersättning: 3,9 (5,7).
Totala kostnader: 174,2 (143,7)
Avskrivningar och nedskrivningar, spelarvärvningar: 21,2 (8,6)
Agentersättningar: 2,6 (3,1).
Personalkostnader: 81,5 (71,7).
Årets resultat: –9,4 (+7,0).
Likviditet: 10,0 (11,9).
Eget kapital: 34,6 (43,6). 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget  med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027.  Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.