Turbulens i AIK-hockey

Inkassokrav på 1,7 miljoner kronor och tränarduo lämnar.  AIK:s sportchef, Niklas Persson, ställs inför stora utmaningar inför säsongs lagbygge i hockeyallsvenskan.
AIK:s ishockey är vid vägs ände i striden med Tillväxtverket gällande återbetalningskrav  på 1,7 miljoner kronor avseende korttidsstöd under pandemin.

AIK:s klagan har avvisats i olika juridiska instanser, och ärendet handläggs nu av Kammarkollegiets inkassogrupp.  Slutdatum för inbetalning har passerats och AIK söker nu stöd för en avbetalningsplan i diskussioner med Kammarkollegiet.
Vd. Anders Olsson är hoppfull och säger till föreningens hemsida att i samtal med Kammarkollegiet har avtal träffats om en längre avbetalningsplan, som AIK nu har att förhålla sig till. 
Uppfylls inte betalplanen går skulden vidare till Kronofogden, och AIK:s ishockey är under konkurshot. Anders Olsson säger dock att AIK kommer att ”kunna hantera” den uppkomna skulden.
Vad gäller den sportsliga ledningen har det sedan tidigare varit klart att huvudtränaren Anton Blomqvist lämnar för en tränarroll i HV 71.
 På fredagen stod det också klart att säsongens assisterande tränare Fredrik Stillman bryter sitt kontrakt av personliga skäl.  Han har sin bas i Jönköping och är en av HV:s mest meriterade spelare genom tiderna.
-Jag har haft stor hemlängtan under året som gått, och väljer därför att avbryta mitt uppdrag i AIK, säger Fredrik Stillman till hemsidan.
AIK tappar också flera tongivande spelare, som  forwarden Wilhelm Ignberg/Nilsson som följer med Blomqvist till HV 71. 
I flera intervjuer har sportchef Niklas Persson meddelat att föreningen har erhållit ett ”ett betydande ekonomiskt tillskott där majoriteten av kapitalet är garanterat för en fortsatt tre års satsning mot SHL”.  
Den här säsongen föll AIK i kvartsfinal mot Mora. Föreningen föll ur SHL 2014 och har sedan misslyckats med att komma tillbaka.
Allsvenska rivalen Björklöven avskedade på fredagen hela tränarstaben med Viktor Stråhle, huvudtränare, i spetsen. I nedflyttade  IK Oskarshamn är det nu officiellt att Björn Carlsson, närmast från Alvesta i Hockeyettan och tidigare spelare i ostkustlaget, tar platsen på tränarbänken efter Martin Filander. Denne är ledig för nya uppdrag – i Stockholm eller Umeå kanske?
Kjell Nilsson 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen