Ersättaren vet hur det känns

NAMN. Tre Kronor meriterade Markus Åkerblom 55 år får lämna hockey- allsvenska AIK med omedelbar verkan. ”Nygammal” i båset blir Roger Melin, 68 år och som därmed inleder sin fjärde tränar-sejour i föreningen. Han har också själv blivit sparkad tre gånger under en lång tränarkarriär.

Roger Melin blir ersättare till Markus Åkerblom i AIK Hockey. Det blir hans fjärde visit som tränare i klubben. Inte nog med det, Roger har också själv blivit sparkad tre gånger under åren som tränare. Foto Nils Petter Nilsson / TT

Åkerblom, assistens till Johan Garpenlöv under hans tid som förbundskapten, blir andra elittränare som sparkas under säsongen, först ut av Skellefteås guldmakare sen i våras, Robert Olsson. 

Han vet vad som gäller

-Vi behöver ny energi i truppen och därför väljer vi att göra en förändring i ledarstaben. Med Roger får vi en ledare med gedigen erfarenhet som huvudtränare, motiverar Niklas Persson, sportchef i AIK.

AIK parkerar nu på nionde plats i hockey allsvenskan, en rejäl missräkning. Efter förlust, 5-4 mot Oskarshamn i fredags, höll AIK-supporter på plats upp banderoller med krav på Åkerbloms avgång.

Roger Melin fanns på AIK:s coachbänk första gången 2010, det var lyckosamt, laget tog steget upp i SHL för att gå till semifinal 2011. Nu har Melin inte arbetat som tränare sedan 2020, då han i februari ersatte han Bobo Simensen.  AIK landade sist i tabellen men undvek kval på grund av pandemin.

Efter en aktiv karriär valde Melin tränarrollen och blev svensk mästare med Brynäs 1999. Han har även tränat lag som Linköping, Leksand och Färjestad.

Markus Åkerblom anslöt till AIK från två säsonger i HC Thurgau i Schweiz. Hans kontrakt med AIK sträcker sig över 2025-2026 års säsong.

-Vårt beslut är baserat på sportsliga grunder, och givetvis känner jag också ett ansvar, jag är den som är ytterst sportslig ansvarig. Men det här beslutet har sin grund i att vi behöver en förändring. Det är ett sätt för mig att ta ansvar, sammanfattar Niklas Persson.

AIK är som andra allsvenska lag hårt pressat ekonomiskt, i april i år vilade ett inkassokrav på 1,7 miljoner kronor över föreningen. Det var  efter begäran från Tillväxtverket, och ett återbetalningskrav sedan pandemin.  Här träffades en avbetalningsplan med Kammarkollegiet.

Ny vd. och klubbdirektör i föreningen är tidigare elitspelaren Stefan ”Myran” Gustavson,  närmast från rollen som sales director på Stockholm Live, driftansvarigt bolag för Avicci Arena, Tele 2 och numera Strawberry i Solna.

Rivaler  med samma problem

Han tillträdde den 1 november, och hade sannolikt önskat sig en bättre början än att tvingas sparka en  kontraktsanställd tränare, med allt vad det innebär i extra utgifter.

AIK:s rival i hockey allsvenskan, Djurgården, tvingades inför säsongstarten låna 10 miljoner kronor av föreningens fotbollsdel då spelarförsäljningar fyller på kassan hos de allsvenska fotbollslagen. Just nu genomför Djurgården en nyemission och hoppas den vägen får in ytterligare tio miljoner.

Kanske ska ”Myran” sondera terrängen med fotbollens vd. Fredrik Söderberg.  Tidigare var samarbetet, fotboll-ishockey, en del av den ekonomiska vardagen för Stockholms två ledande föreningar gällande fotboll och ishockey.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.

Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten,  är förberedd på ett dyrt OS.

-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen