Ersättaren vet hur det känns

NAMN. Tre Kronor meriterade Markus Åkerblom 55 år får lämna hockey- allsvenska AIK med omedelbar verkan. ”Nygammal” i båset blir Roger Melin, 68 år och som därmed inleder sin fjärde tränar-sejour i föreningen. Han har också själv blivit sparkad tre gånger under en lång tränarkarriär.

Roger Melin blir ersättare till Markus Åkerblom i AIK Hockey. Det blir hans fjärde visit som tränare i klubben. Inte nog med det, Roger har också själv blivit sparkad tre gånger under åren som tränare. Foto Nils Petter Nilsson / TT

Åkerblom, assistens till Johan Garpenlöv under hans tid som förbundskapten, blir andra elittränare som sparkas under säsongen, först ut av Skellefteås guldmakare sen i våras, Robert Olsson. 

Han vet vad som gäller

-Vi behöver ny energi i truppen och därför väljer vi att göra en förändring i ledarstaben. Med Roger får vi en ledare med gedigen erfarenhet som huvudtränare, motiverar Niklas Persson, sportchef i AIK.

AIK parkerar nu på nionde plats i hockey allsvenskan, en rejäl missräkning. Efter förlust, 5-4 mot Oskarshamn i fredags, höll AIK-supporter på plats upp banderoller med krav på Åkerbloms avgång.

Roger Melin fanns på AIK:s coachbänk första gången 2010, det var lyckosamt, laget tog steget upp i SHL för att gå till semifinal 2011. Nu har Melin inte arbetat som tränare sedan 2020, då han i februari ersatte han Bobo Simensen.  AIK landade sist i tabellen men undvek kval på grund av pandemin.

Efter en aktiv karriär valde Melin tränarrollen och blev svensk mästare med Brynäs 1999. Han har även tränat lag som Linköping, Leksand och Färjestad.

Markus Åkerblom anslöt till AIK från två säsonger i HC Thurgau i Schweiz. Hans kontrakt med AIK sträcker sig över 2025-2026 års säsong.

-Vårt beslut är baserat på sportsliga grunder, och givetvis känner jag också ett ansvar, jag är den som är ytterst sportslig ansvarig. Men det här beslutet har sin grund i att vi behöver en förändring. Det är ett sätt för mig att ta ansvar, sammanfattar Niklas Persson.

AIK är som andra allsvenska lag hårt pressat ekonomiskt, i april i år vilade ett inkassokrav på 1,7 miljoner kronor över föreningen. Det var  efter begäran från Tillväxtverket, och ett återbetalningskrav sedan pandemin.  Här träffades en avbetalningsplan med Kammarkollegiet.

Ny vd. och klubbdirektör i föreningen är tidigare elitspelaren Stefan ”Myran” Gustavson,  närmast från rollen som sales director på Stockholm Live, driftansvarigt bolag för Avicci Arena, Tele 2 och numera Strawberry i Solna.

Rivaler  med samma problem

Han tillträdde den 1 november, och hade sannolikt önskat sig en bättre början än att tvingas sparka en  kontraktsanställd tränare, med allt vad det innebär i extra utgifter.

AIK:s rival i hockey allsvenskan, Djurgården, tvingades inför säsongstarten låna 10 miljoner kronor av föreningens fotbollsdel då spelarförsäljningar fyller på kassan hos de allsvenska fotbollslagen. Just nu genomför Djurgården en nyemission och hoppas den vägen får in ytterligare tio miljoner.

Kanske ska ”Myran” sondera terrängen med fotbollens vd. Fredrik Söderberg.  Tidigare var samarbetet, fotboll-ishockey, en del av den ekonomiska vardagen för Stockholms två ledande föreningar gällande fotboll och ishockey.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.