Allsvenska tränare tvingas böta

Efterspelet till kaosderbyt mellan Djurgården och AIK, 0-2, den 18:e augusti, har nu granskats av Svenska Fotbollförbundets disciplinnämnd. Djurgårdens tränare, Kim Bergstrand, ska erlägga 17 000 kronor i böter, AIK:s assisterande tränare Henok Goitom slipper undan med 10 000 kronor.

Nämnden konstaterar att båda lämnat sina tekniska områden och därtill uppträtt provokativt. Det högre straffet för Bergstrand motiveras av nämnden med att Bergstrand uppträtt olämpligt tidigare, och beskrivs i beslutet som ”återfallsförbrytare”.

AIK vägrar acceptera bötesbeloppet för Goitom och har för avsikt att överklaga beslutet i Riksidrottsnämnden (RIN). Djurgården hade på onsdagen inte kommenterat SvFF nämndens beslut, detta var enhälligt.

Vad som överraskar är att disciplinnämnden inte har reagerat över den läktarbanderoll som dominerade Djurgårdens sektion. Budskapet var  ”Död och hat åt AIK”.

Djurgårdens tidigare lagkapten Stefan Alvén, idag 53 år, advokat och med ett brett fotbolls-CV reagerade med ett kraftfullt avståndstagande på DN Debatt.

Under rubriken ”Hatet är ett mörkt moln som lägger sig över fotbollen” pekade Stefan med hela handen på den supporterkultur som finns bakom banderoller, pyroteknik och ansiktsmasker.- Han betonade att fotbollens skönhet ligger i att förena inte att splittra.

Att SvFF:s disciplinnämnd inte vidtar åtgärder mot Djurgårdens IF, som arrangöransvarig, tyder på bristande insikter om hur fotbollen låter sig styras av element som inte alls passar in i den fotbollsvärld som Stefan Alvén, och vi andra, vill vara en del av.

I det sammanhanget är det värt notera att UEFA, fotbollens europeiska överorganisation, nyligen bötfällde Djurgården med 770 000 kronor för bristande ordning på läktarplats i mötet med Maribor i kvalet till Conference League. UEFA pekar på inkastade föremål, pyroteknik och blockerade publikgångar.

Även Malmö FF straffades med kraftiga böter, totalt 800 000 vid tre matcher i höstens kvalspel till Champions League. Även här handlar det om pyroteknik och inkastade föremål.

Är det så svårt för SvFF att snegla på UEFA?

 Att pöbelfasoner på läktarplats innebär en ekonomisk belastning för arrangerande förening. Samt minskad attraktionskraft hos sponsorer och den breda fotbollspubliken, som ställer sig bakom Stefan Alvéns rop om ansvarstagande och besinning.

Kjell Nilsson

 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.