Golfdistrikten i strid om maxtak
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Idrottens Affärer har i tidigare artiklar berättat om SGF-förslaget som riktar udden mot medlemstunga föreningar, eller bolagsbildningar, som Happy Golfer AB söder om Stockholm med 46 786 medlemmar. En modern variant av den ”brevlådeklubb” som initierades av Björklidens GK nära Riksgränsen i slutet av 1960-talet.
Väljer demokratisk väg
Entusiasterna i norr hotades med uteslutning, men tiderna förändrades och 2005 utsågs Björkliden till ”Årets Golfklubb”.
Nu har SGF-styret, med ordförande Maria Möller, i spetsen, valt en mer demokratisk väg; golf-Sverige och medlemmar i 444 klubbar får via distrikten bestämma.
Handsken kastades i fredags då SGF-styret presenterade den motion som ligger till grund för åtgärden och som nu distrikten ska ta ställning till.
Svaret blev en anmälan till Konkurrensverket och klagan över att SGF bedriver kartellverksamhet och dominansmissbruk. Avsändare är Sveriges Golfbaneägare, Happy Golfer AB, Golf Star Sverige AB, Ekholmsnäs Golf Lidingö AB samt Bryttsäter Golf AB i Östergötland.
Ekonomin styr
SGF:s stora argument är att förbättra de traditionella klubbarnas ekonomiska förutsättningar. Därav ett maxtak på antalet golf-ID som en förening, eller bolag, kan utfärda. Golf IF är en legitimationshandling som krävs för att få spela på en bana.
Antalet golf-ID kopplas till hur många golfhål en anläggning har. ”Taket” är 2 800 för en 18-hålsbana, 1680 för en nio hålsbana. Hos Happy Golfer skulle cirka 42 000 av klubbens medlemmar tvingas söka ny klubb. Vid ett årsmötes ja ska regeländringen träda i kraft 1 juli 2025.
Mattias Bohlin, 35 år, vd och delägare till Happy Golfer, har tidigare sagt att SGF-förslaget är dåligt underbyggt, och ger inte alls nya finansiella muskler till ekonomiskt trängda föreningar.
-Det är mest luft i förbundets siffror, en direkt följd blir i stället att golf-Sverige blir mindre. Antalet spelare, och spelade ronder, kommer att minska. Och det är framförallt unga spelare som är de stora förlorarna, säger Mattias Bohlin på måndagskvällen.
-SGF-representanter har på senare tid rest i runt i distrikteten och värvat röster. Vi som klagar har inte fått möta golf-Sverige. Jag inbjöds att vara med 10 minuter på ett möte med Stockholms-distriktet – det är allt.
-Min känsla är att klubbmedlemmar ute i landet inte har alla korten på bordet. De har SGF-bilden, men inte ett helhetsperspektiv. Klubbarnas ekonomi står inte och faller med att Happy Golfer har många medlemmar, betonar Mattias Bohlin.
-Vad händer med Happy Golfer om ”taket” blir verklighet?
-Jag har inget bra svar idag, men vi kommer fortsatt att ha verksamhet på vår anläggning. Men våra medlemmar är attraktiva, redan nu förekommer ”värvningsförsök” från anda klubbar gentemot medlemmar hos oss.
Oro inför framtiden
Som medlem hos Happy Golfer spelar du andra banor mot erläggande av greenfee. Skillnaden är årsavgiften, hos Happy Golfer och andra i ”brevlådegänget” cirka 500 kronor, i den traditionella klubben från 7 000 kronor till 12 000 eller mer beroende på status och faciliteter.
SGF hävdar att situationen är ohållbar, och biträdande generalsekreterare Bo Bengtsson talar om klubbar som blöder ekonomiskt och att de finns en stor oro inför framtiden.
Ute i distrikten är det nu årsmötestider och det är svårt att få en bild hur röstningen utfaller. Klart är att Stockholm går emot förbundets förslag, här är klubbarna stora och redan välmående, och ledande företrädare uttalar en djup misstro mot alla former av reglering.
I röststarka Skåne är bilden mer splittrad, här är antalet greefee ronder i Sverige-topp, men majoriteten av de cirka 60 000 spelare som kan tvingas byta klubb hamnar knappast i Skåne. Det är i dag oklart hur Skåne kommer att rösta.
-Jag tycker SGF går för fort fram. Varför inte göra en rejäl utredning, belysa olika aspekter och fokusera på möjligheter, lyssna in och därefter gå vidare. Låt Konkurrensverket pröva ärendet, och ta beslut när ärendet är behandlat där, avslutar Mattias Bohlin.
Vid årsmötet i april föreslås omval av Maria Möller, hon har svingat ordförande-klubban sedan 2017.
Enligt golfbranschen.se omsätter golfsporten i Sverige cirka 8-9 miljarder kronor årligen.
Konkurrensverket har ytterligare ett ärende på sitt bord där klagan förs mot Svenska Golfförbundet för missbruk av dominans. Det är ett konkurrerande bokningsföretag/system till golf-ID sweetspot som klagar.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar