- Åskådaren återkommer inte!
Det är tunt på läktarna och Mats Hellspong, etnolog vid Stockholms universitet, förutspår att det inte dröjer länge innan många lag öppnar grindarna och upphör med entréavgift. Hellspong studerar trenderna i idrotts-Sverige och varnar för att publiken inte kommer tillbaka till idrottsarenorna för evenemang under den yppersta eliten. Dessutom kan all idrott utom ren elitverksamhet bli gratis. Den yppersta eliten är det enda som snart lockar folk till arenorna.
Mats Hellspong studerar idrottspublikens utveckling i ett historiskt perspektiv.
– Elitevenemang kommer alltid att locka publik. Men jag ser i en framtid att när det handlar om nivå två eller nivå tre kommer det att bli fri entré. Det lönar sig inte att ha personer som säljer biljetter.
– Den viktigaste orsaken till att publiken generellt sett har minskat är det utvecklade mediesamhället. Själva intresset för idrott har snarare ökat, men numera finns det så många olika sätt att konsumera idrott, säger Hellspong till Sydsvenska Dagbladet.
Han framhåller publikintresset i ett historiskt perspektiv. Förr var idrott förbehållet männen. I dag känner nästan alla till de riktigt stora idrottsstjärnorna.
– Det är mediesamhället som gjort att även gamla damer känner till de största idrottsmännen. De syns i TV och kommer in i vardagen på ett helt annat sätt än tidigare.
Svenska idrottsarenor hade som flest åskådare på 40- och 50-talet. Dit kommer vi aldrig tillbaka. Då gällde helt andra skäl:
+ Familjerna saknade bil och det skulle vara nära till helgnöjet. + Enda möjligheten att se idrott var att besöka en arena.
+ Laget eller klubbens var bygdens/stadens angelägenhet. + Det rådde en helt annan socialkulturell situation i samhället. Mats Hellspong tror att framtidens idrottspublik kommer att samlas kring ett fåtal evenemang. + Fotboll och ishockey av yppersta klass.
+ Klassiska tävlingar som Finnkampen och Stockholm Open. + Evenemang när världselit deltar.
+ Idrottsevenemang med fokus på en stjärna, typ John McEnroe.– Därför blir OS så stort. Det är underhållning på absolut högsta nivå med proffsartister. Dragningskraften är enorm.
Däremot är det allt färre människor som lockas av nivån under elitserien och allsvenskan. Inte ens i mindre städer förmår lag i andra- och tredjedivisionen lagen attrahera särskilt många människor.
– Det är bara de närmast sörjande som kommer. Förr lockades dessa matcher och evenemang hyggligt med åskådare. Men nu är det kanske 50-100 personer som kommer och de flesta har någon koppling till de tävlande.
Även elitlag lite varstans ute i Sverige märker allt större ointresse. Mats Hellspong är övertygad om att SM inte heller har någon större status.
– Tyvärr, måste jag säga. Men många SM-tävlingar har aldrig lockat publik och nu håller helt enkelt de flesta SM-tävlingarna på att tappa i dragningskraft. Det borde annars vara lockande att mäta vem som är bäst i landet.
Han konstaterar att istället är det en välbetald gala eller världscuptävling som lockar de bästa.
Han ser hur många förbund och klubbar med olika insatser försöker hålla intresset vid liv på ett eller annat sätt:
– Det pågår en kamp för att behålla publiken, men den är tuff. I dag är det mer tuffa arrangemang, rockmusik och annat. Fotbollens stora lag har en trogen skara i de unga supportergängen som mycket intimt följer sina lag. Ishockeyn har också sin publik liksom bandyn.
Hellspong är attraherad med de nya multiarenorna som inte bara är till för idrott. I dag är det en allmän uppfattning att de nya mera publikvänliga arenorna, där inte bara själva idrotten lockar, är enda möjligheten till att nå människor.
- Men jag kan förstås inte låta bli att förundras över att en så fantastisk arena som Stockholms Olympiastadion knappt används längre. Förr vad där evenemang nästan varje dag, nu kan det gå veckor mellan matcherna, avslutar Hellspong.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















