Miljon-satsningar räddar bandyn
Bandy-Sverige ska få sin elitserie. Samtidigt står det klart att den klubb som inte får sin kommun att satsa på en bandyhall har snart heller ingen elitbandy – eller kanske ingen bandy alls. Edsbyn var först, nu vaknar den ena kommunen efter den andra i Sverige. På flera orter pågår byggnationer, på andra håll pågår ett intensivt arbete med projekteringar och finanseringsformer.
Västerås har kommit långt, Sandviken räknar med att hinna klart till nästa säsong, det samma gäller Surte. I Vetlanda räknar man kallt med ett bygge, Vänersborg har fått klartecken och i Lidköping finns en uttalad vilja bland politikerna. Falun slår på stort och bygger en multihall.I Karlstad pågår en utredning, och det gäller också Gustafsberg och Sundsvall.Uppräkningen kan fortsätta.
Bandy-Sveriges framtid är bandyhallar. Klubbar utan tak över huvudet behöver inte göra sig besvär, tendensen är klar – människor ställer sig inte längre utomhus och tycker att enbart en bandymatch är särskilt uppmuntrande. Av dagens åtta klubbar i elitserien tycks det bara som om Bollnäs ligger efter i utvecklingsarbetet.
Annars var just hälsingar föregångare. Edsbyn Arena har blivit en succé. Nu hakar allt fler klubbar på och vill bygga egna bandyhallar. För de mest storslagna planerna står Västerås. Rocklunda Bandystadion ska bli en mulitiarena med plats för 10 000 åskådare till en kostnad om 50 miljoner.
Västerås stad, Västerås SK och Tillberga Bandy samarbetar i projektet. Arenan ska innehålla loger och eventuellt en restaurang och hallen även användas för andra arrangemang.
- I och med detta skulle Västerås äntligen få en naturlig mässhall. Det finns ju inte idag. Vi kommer att kunna erbjuda 8 000 kvadratmeter golvyta, säger Karl-Erik Eckemark i Västerås SK.
Och finansieringen?
- I ett separat arenabolag kan man teckna aktier och därmed får vi ett aktiekapital på uppskattningsvis fem miljoner kronor. Sedan belånar vi resten hos en kreditgivare, precis som man gör med alla andra fastigheter.
100 miljoner beräknas hallen kosta i Sandviken. Hela projektet är möjligt tack vare Stiftelsen Anna och Albert Göranssons Minne.Göransson Arena blir större än som var tänkt från början. Isytan ska mäta 69x115 meter. Där ska finnas plats för 4 500 åskådare, varav 3 700 sittande.I mars trycks spaden i backen och i månadsskiftet januari-februari 2008 är ambitionen att Knatten Cup ska bli invigningsturneringen. Men förhoppningarna är att annandagsmatchen i elitserien ska spelas i Göransson Arena, även om det då ser ut som en byggarbetsplats.
De ansvariga pekar på det positiva i att återvinna värme. En metod som ska spara miljoner.
Arena Vänersborg, en inomhushall för idrott och andra arrangemang, ska stå klar till hösten 2008.
- Det är viktigt att vi fortsätter utveckla Sportcentrum, säger kommunstyrelsens ordförande Lars-Göran Ljunggren (s). Edsbyn var först, Västerås, Sandviken och Surte hinner sannolikt före, men nästa arena där det spelas bandy inomhus i Sverige blir förmodligen i Vänersborg.
Politikerna är överens om att satsa 90 miljoner för att få en hall med yttermåtten 122x85 meter, en isyta om 69x113 meter, plats för 3000 åskådare, och därtill möjlig att utnyttja för näringslivet. Dessutom påpekas att isytan rymmer tre ishockeyrinkar.
Bandyklubbarna i Vetlanda tog själva tag i saken. De såg i höstas varthän det lutade med hallprojektet på Tjustkulle. Ett projekt som blev alltför vidlyftigt. Nu styr klubbarna själva och tror på att en hall i Vetlanda är klar till säsongen 2007/2008.Konceptet är resultatet av ett samarbete mellan Vetlanda BK, Skirö AIK och Nävelsjö SK. Klubbarnas representanter har svarat för ett intensivt arbete sedan i november
- Vi har inte fått ett enda nej, när vi har frågat människor om de vill ställa upp, menar man samstämmigt i projektgruppen som vill starta ett aktiebolag med minst 500 000 kronor i aktiekapital och de pengarna ska komma från föreningarna, företagarna och privatpersonerTotala kostnaden beräknas blir en tiondel av Nya Tjustkulleprojektets kostnader, dvs runt 20 miljoner.Det blir inget lyxbygge, utan funktionellt och placerat ovanpå och runt dagens isparkett.
I Falun slutförs projekteringen av en hall där det ska spelas bandy i november. Här satsas på en multihall för runt 70 miljoner kronor. Arenaprojektet har redan i dag starkt stöd av Svenska Skidförbundet som ser nya möjligheter i samband med skidspel och ett eventuellt VM. Sedan kommunstyrelsen har röstat ja till ett projekteringsbidrag om en miljon kronor går arbetet in i ett intensivt skede. Nästa avgörande möte blir den 27 februari då kommunstyrelsen ska ta ställning.
I Lidköping finns en politisk vilja att agera för en bandyhall och i Karlstad är en utredning tillsatt med uppgift att bygga tak över Tingvallas bandyplan.
- Om vi ska bygga tak måste driftkostnaderna för Tingvalla effektiviseras, säger Mats Ahrén på fastighetskontoret.
- Med bättre driftsekonomi, exempelvis återvinning av frysmedel, kan ett bygge var möjligt. De bandystäder som har en framtid är de med hall. I dag är det inte många som ställer sig på en bandyläktare när det ösregnar.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















