Jättehall för fotboll vid Solvalla

Solvalla och Brommapojkarna går samman och bygger en inomhusarena till en kostnad av 750 miljoner kronor. Arenan ska vara klar 2011 och här ska BP spela sina fotbollsmatcher, sommar som vinter. Travbanans intresse fokuseras på en hotell- och konferensdel med 135 rum, affärsverksamhet, samt givetvis den befintliga travbanan.
Anläggningen ska dockas ihop med Solvallas nuvarande huvudbyggnad. Förutom själva inomhusarenan med konstgräs ska komplexet inrymma en idrottsakademi med plats för 500-600 fotbollsungdomar som ska studera.

Finansieringen är inte löst, men enligt Stefan Lundborg, vd för Solvalla, och Ola Danhard, klubbdirektör i BP, ska den nya anläggningen bekostas av privata finansierare. Här har samtalen kommit långt och varken Lundborg eller Danhard är tveksamma.

En idé växte fram

- Det finns en enorm efterfrågan för en inomhusarena i fotboll och det saknas också arenor för ridsportsevenemang som hoppning och dressyr, säger Stefan Lundborg, vd för Solvalla.

– Travet har vikande antal åskådare och aktiva. Dessutom sitter vi på ett stort markområde som är dåligt utnyttjat. Med arenan kan vi bredda publiken. Vi vill bidra till att skapa en levande mötesplats för alla sportintresserade samt invånarna i Västerort och Stockholm, säger Stefan Lundborg.

Ola Danhard och Stefan Lundborg känner varandra sedan tidigare och vid en diskussion i maj i fjol började de forska om idén verkligen var genomförbar.

Nu har de kommit så långt att de vill tillkännage planerna som onekligen väcker uppmärksamhet. De har tänkt sig något som de kallar "Framtidens Mötesplats", en anläggning inriktad på ungdomsidrott, utbildning och hästsport.

Finns redan infrastruktur

Båda parter har sina specifika skäl.

- BP med sin enorma ungdomsverksamhet, och ett A-lag med målet att nå allsvenskan igen, behöver en ny anläggning, därtill med önskan att använda den vintertid.

- Travsporten måste tänka på återväxten. Det krävs såväl nya utövare och en bredare publik.
Solvalla och Stockholms Travsällskap äger marken som nu är aktuell som byggyta.

- Privata investerare ska finansiera via ett nybildat fastighetsbolag. Ett driftbolag ska ägas gemensamt av BP och Stockholms travsällskap.
- Solvalla är perfekt eftersom här redan finns en infrastruktur, närhet till tunnelbana och på sikt även den nya dragningen av tvärbanan, säger Stefan Lundborg.
- För BP betyder det här jättemycket. Vi får en möjlighet att bygga upp en bra idrottsakademi, men också en möjlighet till vinterträning inomhus och att vårt a-lag kan få en hemmaplan för spel i allsvenskan alternativt Superettan. Akademin ger oss möjligheter att behålla våra talanger på hemorten och skapa unika möjligheter för morgondagens stjärnor, säger Ola Danhard.

Liknande hall i Norge
Anläggningen, med huvudhallen, hotell och konferensutrymmen, utbildningsdelen, gym och hälsocenter, beräknas kosta 700-750 miljoner kronor. I Stabaek pågår ett bygge av motsvarande karaktär och den utgör något av modellen för skapelsen vid Solvalla.

Utöver fotbollsverksamhet planeras för konserter och andra idrottsevenemang, dessutom en betydande del med häst- och ridsportstävlingar. Med närheten till Solvallas travanläggning finns det klara fördelar vid arrangemang.
Parterna går också så långt att de kan tänka sig att ta över Stockholm Open i tennis, en turnering som i dag genomförs i Kungliga Tennishallen.
Projekteringsarbetet startar samtidigt som Nationalarenans första spadtag närmar sig. Där får AIK sin nya hemmplan. Däremot vet varken Hammarby och Djurgården hur deras framtida anläggningar ska se ut eller ens ligga.




Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen