Arenan kostar 140 miljoner mer!
I Vänersborg är många upprörda. Stoltheten över att få en av arena-Sveriges finaste anläggningar har förbytts till ilska. Och vad egentligen värre är, de ansvariga har svårt att förklara varför budgeten gick så totalt fel.
Ingen kontroll på miljonerna
Arena Vänersborg slår med förödande kraft mot Vänersborgs kommunala ekonomi. 234 miljoner är vansinnigt mycket och det hjälper inte att i grannstaden Lidköping byggs det också en arena som ska kosta 240 miljoner. Skillnaden är att där har man kontroll på utgifterna. En viss tröst skänker fakta från Trollhättan där bandybanan byggs in. Ursprungskalkylen låg på 35 miljoner kronor, den faktiska kostnaden lär landa runt 65 miljoner. I Vänersborg är det inte bara byggkostnadens våldsamma accelarationen som oroar. Att 176 miljoner blev 234 innebär också en extra driftkostnad på 3 miljoner.
- Detta är en gåta för mig och jag vet fortfarande inte vad som hänt. Kommunstyrelsen har inte blivit informerad om det hela, men jag hoppas nu att revisorerna i kommunen går till botten med hela affären. Vi skall vända på varenda sten, säger S Anders Larsson, näringslivschef och ordförande i projektstyrelsen.
- Jag har sällan varit med om något som tagit mig så hårt. Jag borde kallat samman projektledningen för ett par veckor sedan, men det gjorde jag inte förrän i söndags. Det är jag beredd att ta mitt ansvar för. Vi måste dock få färdigt arenan till invigningen i slutet av september.
Alla avtal ska synas
Nu framkommer uppgifter om att leverantörer inte har uppfyllt kraven och samtidigt höjs röster för att sparka de ansvariga.
Mickey Johansson, vice vd på WSP, den konsultfirma som samordnar och leder bygget av Arena Vänersborg, är förbryllad, men säger också:
- Vi måste inte söka syndabockar nu. Men vi kommer givetvis att granska vår egen roll i detta, säger han till tidningen TTela.
"Motsvarar 110 lärartjänster"
S Anders Larsson är inne på samma linje:
- Kommunens revisorer ska göra en granskning. Vi måste in med objektiva krafter som tittar på detta.
Själv har han inga funderingar på att avgå:
- Det vore ett enkelt sätt att slippa det här. Men det viktiga är att reda ordning i de frågor som är obesvarade.
Upprördheten bland invånarna är stor. Signaturen Hugo skriver i lokaltidningen Ela:
"Min egen gissning att slutnotan hamnar runt 250 miljoner kronor närmar sig. Det gissade jag för två år sedan när man sa att 90 inte räckte. Antar att alla vet att detta motsvarar nånstans mellan 250-400 lärartjänster i kostnad. Eller 25-40 lärartjänster i 10 år"
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















