AIK väljer allsvenskt spel på Söder

Efter ett år av spekulationer väljer Claes Hansen, ordförande i AIK:s arenagrupp, att deklarera att klubben kommer att spela sina allsvenska matcher på - Stockholmsarenan. AIK nobbar Swedbank Arena hemma i Solna!

Råsunda ska rivas när Swedbank står klar om drygt ett år. Frågan om var AIK ska ha sin hemmaplan därefter har hängt i luften länge.

Vad tycker Peab som huvudsponsor?

Situationen blir än mera komplicerad av att klubbens huvudsponsor är Peab. Byggföretaget står bakom Swedbank Arena och ska också exploatera kvarteret där Råsunda ligger i dag.

Om Claes Hansens åsikt överensstämmer med sanningen blir det en fortsättning på en redan infekterad affär.

Frågan är också hur alla AIK-supporters reagerar. De ska i framtiden ta sig till Söder för att se sitt favoritlag spela hemmamatcher.

AEG och bolaget Stockholm Globes Arena har jobbat hårt för att övertyga AIK om att Stockholmsarenan är det bästa alternative och uppenbarligen leder deras arbete till ett bra resultat, om än kanske bara tillfälligt.

"Vi tjänar 5 miljoner"

AIK har inte dolt kritiken mot de ansvariga för Swedbank Arena och ansett att klubben blivit nonchalant behandlad.

- Vi har räknat på olika publikscenarier och kommer att tjäna 5 miljoner kronor per år på att spela på Stockholmsarenan i stället för på Swedbank arena. Så då är det klart att den lösningen ligger närmast just nu, säger Claes Hansen, gruppens ordförande, till TT.

- Det är ett stort steg för mig personligen att säga det, och det känns lite konstigt i magen att välja söder om söder före Solna. Men jag är besviken på all politik som gör att vi inte kan vara kvar på Råsunda, och då är det här en bättre deal.

Förhandlar med Sundbyberg

Samtidigt hävdar envisa rykten att AIK förhandlar med Sundbybergs stad som har erbjudit klubben ett markområde och intresset är ömsesidigt. AIK-arna drömmer om en egen arena i framtiden.

Det här bekräftar också Claes Hansen:

- Vi för diskussioner med en kommun som har pekat ut ett ställe där det skulle vara möjligt, jag kan dock inte säga vilken. Men det återstår att fåordning på finansiering och rimligen ligger alla sådana tankar flera år fram i tiden.

Sune Hellströmer är vd vid Swedbank Arena och han intar en avvaktande inställning:

- Vi får först och främst se vad deras årsmöte i mars säger, men blir det en upphandlingsprocess så är vi naturligtvis med i den.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja