Rekordår för Globenområdet
Med en turismomsättning i snitt på 1000 kr/besökare (källa Markör) blir det ett betydande tillskott för Stockholms turismomsättning, dryg 1,5 miljarder kronor årligen.
Dubbla hockey-VM
Stockholms nästa riktigt stora evenemang är Ishockey VM 2012-13 och även året därpå delas VM mellan Stockholm och Finland.
Stockholm Globe Arenas VD Ninna Engberg har anslagit en offensiv nu när konkurrensen tilltar eftersom Swedbank Arena tar allt mera i Solna och blir en tuff konkurent.
Som ett led i en utökad marknadsföring deltar Ninna Engberg på TUR-mässan i Göteborg i dagarna. Där deltar också Christer Englund, ordförande Svenska Ishockeyförbundet.
Multiarena med skjutbart tak
Globenområdet består redan i dag av Ericsson Globe, Hovet, Söderstadion och Annexet, men snart tillkommer också Stockholmsarenan.
I september 2010 inleddes bygget av arenan. Nu är västra läktaren rest och sakta men säkert tar den nya arenan plats i Globenområdet.
Stockholmsarenan byggs av Stockholms Stad och kommer att drivas av Stockholm Globe Arenas. Det är en multifunktionsarena med skjutbart tak och plats för 30 000 åskådare (40 000 för konsert).
Stockholmsarenan ersätter Söderstadion och första evenemanget är planerat till våren 2013. Den nya arenan innebär att den totala publikkapaciteten i Globenområdet går från 44 400 till cirka 75 000.
Prognosen är att drygt 2 miljoner besökaren årligen kommer att gå på evenemang i arenorna. Det gör att Globenområdet blir Norra Europas största och mest flexibla evenemangsområde.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Duff (inte verifierad)
tis, 2011-05-24 10:45
1. Evenemangsstråket i GBG
Jag tror inte Globen-området kommer att få fler besökare än Evenemangsstråket i GBG. Frölunda Indians drar nästan lika mycket publik som DIF och AIK tillsammans. IFK, GAIS och ÖIS drar mer än dubbelt så mycket publik än Hammarby. Stockholmsarenan kommer förmodligen inte att få dramatiskt fler stora event än vad Ullevi har idag. Lägg till detta att Svenska Mässan drar hundratusentals till Bokmässan, TUR-mässan osv. Och vadå "mest flexibla evenemangsområde"? I Göteborg är Scandinavium ihopbyggt med mässhallarna och Sveriges största hotell. Tyvärr Globen, ni blir varken störst eller mest flexibla.K (inte verifierad)
tis, 2011-05-24 16:28
2. IFK, Gais, ÖIS drar mer än
IFK, Gais, ÖIS drar mer än dubbelt så mkt som Hammarby? Nja inte riktigt va?Helena A (inte verifierad)
tis, 2011-08-16 16:56
3. Duff har rätt
Göteborgslagen har tillsammans snittat 18.500 hittills. Hammarby har snittat 8600. Så Duff har helt rätt. Han har även rätt i att evenemangsstråket i Göteborg är överlägset Globen på de flesta sätt. Och han glömde nämna att det ligger mitt i stan, ett stenkast från Avenyn.