Rekordår för Globenområdet

Ericsson Globe, Hovet, Söderstadion och Annexet ser ut att gå mot ännu ett rekordår. 2010 genomfördes inte mindre än 304 evenemang med 1 560 000 besökare.

Med en turismomsättning i snitt på 1000 kr/besökare (källa Markör) blir det ett betydande tillskott för Stockholms turismomsättning, dryg 1,5 miljarder kronor årligen.

Dubbla hockey-VM

Stockholms nästa riktigt stora evenemang är Ishockey VM 2012-13 och även året därpå delas VM mellan Stockholm och Finland.

Stockholm Globe Arenas VD Ninna Engberg har anslagit en offensiv nu när konkurrensen tilltar eftersom Swedbank Arena tar allt mera i Solna och blir en tuff konkurent.

Som ett led i en utökad marknadsföring deltar Ninna Engberg på TUR-mässan i Göteborg i dagarna. Där deltar också Christer Englund, ordförande Svenska Ishockeyförbundet.

Multiarena med skjutbart tak

Globenområdet består redan i dag av Ericsson Globe, Hovet, Söderstadion och Annexet, men snart tillkommer också Stockholmsarenan.

I september 2010 inleddes bygget av arenan. Nu är västra läktaren rest och sakta men säkert tar den nya arenan plats i Globenområdet.

Stockholmsarenan byggs av Stockholms Stad och kommer att drivas av Stockholm Globe Arenas. Det är en multifunktionsarena med skjutbart tak och plats för 30 000 åskådare (40 000 för konsert).

Stockholmsarenan ersätter Söderstadion och första evenemanget är planerat till våren 2013. Den nya arenan innebär att den totala publikkapaciteten i Globenområdet går från 44 400 till cirka 75 000. 

Prognosen är att drygt 2 miljoner besökaren årligen kommer att gå på evenemang i arenorna. Det gör att Globenområdet blir Norra Europas största och mest flexibla evenemangsområde.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Duff (inte verifierad)

tis, 2011-05-24 10:45

1. Evenemangsstråket i GBG

Jag tror inte Globen-området kommer att få fler besökare än Evenemangsstråket i GBG. Frölunda Indians drar nästan lika mycket publik som DIF och AIK tillsammans. IFK, GAIS och ÖIS drar mer än dubbelt så mycket publik än Hammarby. Stockholmsarenan kommer förmodligen inte att få dramatiskt fler stora event än vad Ullevi har idag. Lägg till detta att Svenska Mässan drar hundratusentals till Bokmässan, TUR-mässan osv. Och vadå "mest flexibla evenemangsområde"? I Göteborg är Scandinavium ihopbyggt med mässhallarna och Sveriges största hotell. Tyvärr Globen, ni blir varken störst eller mest flexibla.

K (inte verifierad)

tis, 2011-05-24 16:28

2. IFK, Gais, ÖIS drar mer än

IFK, Gais, ÖIS drar mer än dubbelt så mkt som Hammarby? Nja inte riktigt va?

Helena A (inte verifierad)

tis, 2011-08-16 16:56

3. Duff har rätt

Göteborgslagen har tillsammans snittat 18.500 hittills. Hammarby har snittat 8600. Så Duff har helt rätt. Han har även rätt i att evenemangsstråket i Göteborg är överlägset Globen på de flesta sätt. Och han glömde nämna att det ligger mitt i stan, ett stenkast från Avenyn.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.