Rekordår för Globenområdet
Med en turismomsättning i snitt på 1000 kr/besökare (källa Markör) blir det ett betydande tillskott för Stockholms turismomsättning, dryg 1,5 miljarder kronor årligen.
Dubbla hockey-VM
Stockholms nästa riktigt stora evenemang är Ishockey VM 2012-13 och även året därpå delas VM mellan Stockholm och Finland.
Stockholm Globe Arenas VD Ninna Engberg har anslagit en offensiv nu när konkurrensen tilltar eftersom Swedbank Arena tar allt mera i Solna och blir en tuff konkurent.
Som ett led i en utökad marknadsföring deltar Ninna Engberg på TUR-mässan i Göteborg i dagarna. Där deltar också Christer Englund, ordförande Svenska Ishockeyförbundet.
Multiarena med skjutbart tak
Globenområdet består redan i dag av Ericsson Globe, Hovet, Söderstadion och Annexet, men snart tillkommer också Stockholmsarenan.
I september 2010 inleddes bygget av arenan. Nu är västra läktaren rest och sakta men säkert tar den nya arenan plats i Globenområdet.
Stockholmsarenan byggs av Stockholms Stad och kommer att drivas av Stockholm Globe Arenas. Det är en multifunktionsarena med skjutbart tak och plats för 30 000 åskådare (40 000 för konsert).
Stockholmsarenan ersätter Söderstadion och första evenemanget är planerat till våren 2013. Den nya arenan innebär att den totala publikkapaciteten i Globenområdet går från 44 400 till cirka 75 000.
Prognosen är att drygt 2 miljoner besökaren årligen kommer att gå på evenemang i arenorna. Det gör att Globenområdet blir Norra Europas största och mest flexibla evenemangsområde.
Mest lästa just nu
Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.
Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.
-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar, meddelar ordförande Mattias Frii.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Duff (inte verifierad)
tis, 2011-05-24 09:45
1. Evenemangsstråket i GBG
Jag tror inte Globen-området kommer att få fler besökare än Evenemangsstråket i GBG. Frölunda Indians drar nästan lika mycket publik som DIF och AIK tillsammans. IFK, GAIS och ÖIS drar mer än dubbelt så mycket publik än Hammarby. Stockholmsarenan kommer förmodligen inte att få dramatiskt fler stora event än vad Ullevi har idag. Lägg till detta att Svenska Mässan drar hundratusentals till Bokmässan, TUR-mässan osv. Och vadå "mest flexibla evenemangsområde"? I Göteborg är Scandinavium ihopbyggt med mässhallarna och Sveriges största hotell. Tyvärr Globen, ni blir varken störst eller mest flexibla.K (inte verifierad)
tis, 2011-05-24 15:28
2. IFK, Gais, ÖIS drar mer än
IFK, Gais, ÖIS drar mer än dubbelt så mkt som Hammarby? Nja inte riktigt va?Helena A (inte verifierad)
tis, 2011-08-16 15:56
3. Duff har rätt
Göteborgslagen har tillsammans snittat 18.500 hittills. Hammarby har snittat 8600. Så Duff har helt rätt. Han har även rätt i att evenemangsstråket i Göteborg är överlägset Globen på de flesta sätt. Och han glömde nämna att det ligger mitt i stan, ett stenkast från Avenyn.