”Vi vill inte bli utskämda en gång till”

För tid och evighet är Vänersborg känt för en arena som skulle kosta 140 miljoner, men där fakturorna slutligen stannade vid 286 miljoner. Var än politiker och tjänstemän är på besök i landet förföljs de av samma pinsamma frågor.

- Kommunen har tagit stor skada av Arenan i och med all publicitet, säger kommunalrådet Gunnar Lidell (M) och ytterligare två partikollegor, Astrid Karlsson-Björkman och Henrik Josten.

Frågorna förföljer dem

De har skrivit en motion där de vill utreda om Arena-projektet har orsakat kommunen skada, eller rättare sagt, hur stor skadan är.

- Den enda fråga vi får när vi reser utanför kommungränserna handlar om arenan.

Trion påpekar också:

- Sedan har kommunen såklart lidit en ekonomisk skada då 140 miljoner blev 286 miljoner som notan visar i dag.

Hur kunde det ske?

Arena Vänersborg återkommer ideligen i snacket och i rubrikerna. Varken politiker eller tjänstemän undkommer och vill för allt i världen slippa en upprepning.

Lena Eckerbom Wendel (M), ordförande i barn- och ungdomsnämnden, välkomnar en ny utredning:

- Vi behöver utreda samt gå igenom hur beslutsprocessen gick till i kommunen och hur det kunde gå så långt. Vi måste få veta hur vi kan lära oss av det så det inte händer igen, säger Eckerbom till tidningen ELA.

Polisen inledde en brottsutredning som dock avslutades efter en kort tid och ingen utredning om det interna arbetet har beordrats av någon part.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.