De bygger vinterarena för 2 miljarder

Per Hammarström och Glenn Bovin står bakom idén till en vintersportarena för 2 miljarder i Bålsta. Anläggningen som ska stå klar 2016 blir en av Sveriges högsta byggnader och 550 000 besök väntas från ett område som har 3,5 miljoner invånare inom en timmes resa.

Tack vare Skipark360:s arkitektur kommer arenan att bli ett landmärke för Stockholm. Arenan planeras bli en av Sveriges högsta byggnader med sina 135 meter. Som jämförelse är Globen 85 meter hög. Bakom arkitekturen står Berg Arkitektkontor, som är en del av Arkitektfirmaet C.F. Møller.

Två stora framsteg

Än så länge är det en skrivbordsprodukt som tar bestämda steg mot ett fullbordande.

Dels utsågs Skipark360 i maj till det mest intressanta investeringsobjekt inom den svenska turistbranschen av Rese- och Turistnäringen i Sverige (RTS).

Dels har NCC går in som ny delägare i den planerade inomhusarenan för alpin skidåkning, längdåkning och skidskytte.

Ska klar Världscup-tävlingar

NCC tar plats i styrelsen och parterna har också tecknat ett samarbetsavtal om att byggbolaget ska projektera och bygga anläggningen i Bålsta utanför Stockholm.

- Vi tror på anläggningen och vi vill vara med och utforma en framtidsarena, som kommer att få stor betydelse för både Stockholmsregionen och idrotten, säger Tomas Carlsson, affärsområdeschef, NCC Construction Sverige.

Skipark360 kan bli den första inomhusarenan i världen som är tillräckligt lång och brant för att klara av de krav som ställs på att få arrangera alpina Världscup-tävlingar. Backen ska bli 700 meter lång med 160 meters fallhöjd

Arenor för flera idrotter

Förutom utförsåkning, längdåkning och skidskytte är det tänkt att arenan även ska inrymma en isyta för konståkning, curling, bandy och ishockey samt en funpark för freestyle, freeride, jibb och brädåkning.

- Idén till att bygga en inomhusbacke föddes efter en rad snöfattiga vintrar med få skiddagar, , säger Glenn Bovin, en annan av initiativtagarna och vd för Skipark360.

- Med den nya arenan får både vi motionärer och eliten möjlighet att träna och att njuta av skidåkning oberoende av säsong, snötillgång och utomhustemperatur.

Sveriges hetaste investeringsprojekt

Utvecklingen av arenan beräknas kosta till 30-60 miljoner kronor och NCC är det första bolaget som går in som delägare. Nu pågår detaljplanering, miljökonsekvensbeskrivning och byggprojektering av anlägg¬ningen.

Målet är att kombiarenan kan börja byggas vid årsskiftet 2013/2014 och invigas två år senare. Den färdiga arenan beräknas kosta mellan 1,5 till 2 miljarder kronor.

Trenden är att utomhussporter flyttar inomhus. Först ut var ishockeyn, som flyttade in i ishallar redan på 50- och 60-talen. I de arenor som byggs nu planeras det för att fotboll ska kunna spela inomhus året runt.

Stefan Holmgren ordförande

Runt om i världen finns cirka 30 inomhusanläggningar för alpin skidåkning. De flesta ligger i Holland (sju stycken), Storbritannien (sex) och Tyskland (fem).

För längdåkning finns i dag sex tunnlar. Fyra i Finland, en i Tyskland och Torsbytunneln i Sverige.

I Skipark360:s styrelse ingår bland andra Stefan Holmgren (ordförande), som tidigare varit vd för Globen och Solvalla och Tom Beyer, som varit vd för Stockholmsmässan i 20 år.



Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja