Ny seger för Nationalarenan över Globen
Måndagens nyhet är alltså att Melodifestivalen flyttar nästa år till den nya nationalarenan i Solna. Storleken har betydelse – den nya arenan kan ta 65 000 personer vid konserter då delar av den ordinarie fotbollsplanen också kan användas.
Vill få plats för fler besökare
- Flytten av finalen var ett naturligt steg för att bemöta det växande intresset för Melodifestivalen, säger Staffan Holm, styrelseordförande på Live Nation, i ett pressmeddelande.
Där betonas att flytten till den nya arenan sker beroende på möjligheterna till en större produktion än tidigare.
Globen tar drygt 14 000 personer och uppenbarligen siktar Live Nation på betydligt fler åskådare vid finalen den 9 mars 2013.
Redan i december 2011 skrev Live Nations och Nationalarenan ett fem-årigt avtal som innebar att nöjesrrangören skulle styra sina evenemang till Solna.
Så efter elva år, inledningen var 2002, i Globen blir Friends Arena skådeplatsen framöver för Melodifestivalens final.
Andra erövringen
Därmed går de ansvariga på Nationalarenan segrande ur en strid för andra gången på bara några få dagar.
I förra veckan presenterade förändringen för Stockholm Horse Show.
- Ridsporten behöver utvecklas och växa ytterligare. Att finnas på den största arenan i Sverige kommer att betyda mycket för hela ridsporten, sa Anders Mellberg, ordförande i Svenska Ridsportförbundet.
Juristerna inkallade
Stockholm Horse Show har varit en gemensam angelägenhet i 20 år mellan arenaägaren och arrangöreren och inför separationen är parterna oense juridiskt.
I en kommentar sa Ninna Engberg, VD Stockholm Globe Arenas:
- Vi har tillsammans med Ridsportförbundet arrangerat, drivit och utvecklat evenemang. Vi hade gärna fortsatt samarbetet, men vi har tyvärr inte samsyn kring evenemangets framtida utveckling.
Ny plats och nytt namn
- Vi kommer att fortsätta att diskutera med Ridsportförbundet om de juridiska konsekvenserna av detta beslut. Enligt vår mening har det varit en process och ett agerande som strider mot vårt gemensamma avtal.
2014 blir det premiär i Swedbank Arena i Solna och då under ett nytt namn, Sweden International Horse Show.
Nu är det bara att invända nästa inslag i Arenastriden.
Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.