Här är Sveriges nästa superarena
- Vi är oerhört glada över nyheten. Vår önskan är att vi kan komma igång så fort som möjligt, säger Helsingborg IF:s ordförande Claes Ohlsson på klubbens hemsida.
Snabb byggnadsprocess
Nu är tanken att allt ska ske med blixtens fart.
- Vi får låta det ha sin gång, men vår önskan är att vi kan komma igång så fort som möjligt, säger HIF:s ordförande Claes Ohlsson.
Idealet är om byggnationerna kan starta i höst och för att störa seriespelet så lite som möjligt. Den tidspressen har nu planerarna.
16 år sen senast
Det är 16 år sedan Olympia fick en ansiktslyftning. Det skedde 1997 och arenan har ändå stått sig ganska länge och är bland spelare och ledare en av de mest omtyckta. Men nu har man kommit till vägs ände, det är både politikerna och HIF-arna överens om.
Beslutet är också framkallat av att många allsvenska klubbar har nya arenor eller är på väg att bygga nytt. Det var liksom Helsingborgs tur...
Arkitekten Jonas Carlström, själv anhängare till HIF, står bakom skisserna för Olympia. Förberedelserna har varit omfattande och studiegrupper från Helsingborg har gjort besök lite varstans.
Många studiebesök
- Vi har tittat på arenor i Hamburg, Malmö, Stockholm och Kalmar. Utöver det har vi hämtat information från arenor över hela världen. Dessutom har vi varit i kontakt med stora eventföretag som driver arenor ibland annat Tyskland och Frankrike, säger Paul Myllenberg, klubbdirektör i HIF.
Nu har också sponsorer, medlemmar och ledande politiker i Helsingborg fått ta del av skisserna.
Arenan ska ha plats för lika mycket publik som i dag (16 500) men den största förändringen i utseende blir den grytliknande formen.
Här är förändringarna
= Med utskjutande tak runt arenan skyddas åskådarna från regn och blåst.
= Fler sittplatser
= En helt annan service, med restauranger, kiosker och pubar
= redan vid ankomsten möts åskådaren av en öppen miljö utan staket
- Vi förväntar oss ökade intäkter från försäljningen på arenan. Med större bekvämlighet, mer försäljningsställen och bättre logistik kan vi öka vår omsättning. Det visar erfarenheten från andra nybyggda arenor, säger Paul Myllenberg.
Pengar in, pengar ut...
Samtidigt vet han att med ökade intäkter så önskar kommunen en högre hyra. Vinsten består av att åskådarnas ökade komfort och vilja att återkomma.
I dag ligger HIF:s hyra på 3,7 miljoner kronor, samtidigt som klubben sköter driften som uppgår till 6 miljoner kronor.
Klubben omsatte för andra året i rad mer än 100 miljoner kronor. Totalt 2012 110,7 miljoner kronor exklusive transfers.
- HIF har sålt i rekordformat tidigare, men nu stannade den summan på 8,1 miljoner och det innebar att transfernettot blev negativt för första gången på flera år.
- 12,6 miljoner är vad som återstår i eget kapital, mot 28,1 miljoner året innan. Men så betalade klubben också av 17,6 miljoner på gamla skulder till främst Helsingborgs stad och andra.
Mest lästa just nu
Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.
Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.
-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar, meddelar ordförande Mattias Frii.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Vågar jag? (inte verifierad)
lör, 2013-03-30 12:46
1. det kan dom bygga vid berga
det kan dom bygga vid berga industri där går ju tåg dit i dag ligger det fel mitt ine i sitty ,,där är nära till häkten i berga för di som vill slåss o fördärva för andra så slipper vi ha di i sitty slå i sönder rutor o annat i stan