Såna besked älskar idrotten

Den typen av besked längtar alla idrottsledare efter. Var som helst, när som helst får sådana nyheter alla att jubla. Nu gäller det landets största idrottsdistrikt.
1 miljard kronor extra ska satsa på att lyfta kvalitén för hallar och anläggningar i Stockholm. Foto: TT

 

Den nya majoriteten i Stadshuset (S, MP, V och Fi) anslår 1 extra miljard för att bygga i kapp anläggningsbehovet de kommande fyra åren - en fördubbling av pengarna till idrotten. 

"Enormt behov"

Det är nästan för bra för att vara sant, tycker idrottsföreningarna i huvudstan. Här råder en sådan trängsel, sådana knappa villkor att många ute i Sverige tvivlar på att är sant.

Minimala ytor, grus i stället för gräsplan, ständiga skiften mellan planer och hallar, långa avstånd, tvånget att samsas på samma ytor med andra. Listan blir lång av möjliga och omöjliga förhållanden.

- Föreningarnas vädjan har spelat en jättestor roll. 1 miljard kronor är mycket pengar även i Stockholms stad så det är inget man avsätter lättvindigt. Men det är ett enormt behov som under lång tid har varit eftersatt, säger det nya idrottsborgarrådet Emilia Bjuggren (S) på Stockholmsidrottens hemsida.

"Vi har vädjat"

Ambitionen är rätta till idrottens villkor under de närmaste fyra åren.

- Anläggningskrisen har varit Stockholms Idrottsförbunds högst prioriterade uppgift. Det känns bra att man lyssnat på föreningarna. Stockholm har ju halva utbudet av idrottsanläggningar jämfört med landet i övrigt, säger Stockholms Idrottsförbunds ordförande Peter Larsson.

Första projektet blir att förverkliga bandyhallen i Tallkrogen. Hammarby och Stockholms övriga bandyklubbar, som utgör landets största distrikt, ska äntligen få sin hall.

Det som också ska klubbas i fullmäktige är en upprustning av Kanalplan, där Hammarbys allsvenska fotbollsdamer ska spela. Här behövs en renovering och den är kostnadsberäknad till 30 miljoner kronor. 

I övrigt domineras planerna av nya fullstora hallar (40 x 20 meter) och en upprustning av simhallar och konstgräsplaner.

I budgeten ligger även en höjning av föreningsstödet på 15 miljoner kronor per år. I dag går 40 miljoner kronor per år till föreningarna i aktivitetsstöd.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja