Ny hall kan bli enda lösningen
Ni ser på fotomontaget hur det illustrativt skulle kunna se ut.
Två jättelika skapelser bredvid varandra, för hundratals miljoner.
En hall till skänks - igen
Kommunalpolitiker i andra delar av Sverige frågar sig om det är sant, de har jämnt göra att värja sig mot idrotten och andra företrädare för nybyggen och satsningar.
Och så skulle Sandviken få två hallar av dignitet...
Sanningen är att här finns Göranssonska stiftelser – med gott om pengar.
Så finansierades Göransson Arena 2006.
- Varsågoda, här är 100 miljoner, bygg! Så ungefär lät det i Sandviken när nyheten avslöjades för nära tio år sedan.
Sandviken fick landets andra inomhushall för bandy, men också en multiarena utan motsvarighet i Sverige. Den 12 940 kvm stora hallen rymmer 10 000 åskådare.
Stiftelser med miljarder
Allt tack vare Göran Fredrik Göransson som grundade Sandvik år 1862, företaget som växte till en koncern med verksamhet runt hela världen.
Familjen Göransson var koncernens huvudägare och under de här åren bildade ättlingar till konsul Göransson stiftelser för att främja barn- och ungdomsverksamhet i Sandviken. Tillgångarna bestod till stor del av Sandvik-aktier och varje år bidrar stiftelserna med totalt ca 60 miljoner kronor till olika ändamål.
Stiftelserna och dess representanter enades om att en gemensam satsning på en multihall skulle gynna orten, just det som är meningen med fonden och de årliga utdelningarna. Ordförandena för tre Göranssonska stiftelserna kom överens och hämtade pengar från en portfölj som då innehöll 2,2 miljarder kronor. Därtill skulle Sandvik AB stå för ett årligt driftbidrag om 1 miljon kronor per år.
Men allt har inte varit frid och fröjd i Sandviken.
Bandylaget vållar diskussioner
Bandylaget, som fick en förnämlig hall och numera inte är van vid annat, har varit på väg att bli utsparkade flera gånger. Bandyn blockerar annan verksamhet i den jättelika arenan, verksamhet som drar in pengar.
Oenigheten har varit stor och blev än mera tillspetsad när andra event blev allt fler och allt mer tidskrävande. Samtidigt skulle bandylaget spela sina matcher.
Redan för två år sedan kom folkpartisten och förre bandyspelaren Per-Ola Grönborg med förslaget att bygga en hall till.
Nu har det blivit aktuellt igen, avslöjar Arbetarbladet.
Representanter talar om ett projekt, finansierat på ungefär på samma villkor som senast, och det är klart att kommunen lyssnar.
En sådan gåva tackar man inte nej till precis.
Kanske bäst ändå
Hallen skulle i så fall placeras på den yta som utgör en vanlig konstfrusen bandyplan vintertid, dvs reservplanen när det är event inne i dagens hall.
Den reservplanen har en kylanläggning som behöver bytas ut och bara det är en omständighet eftersom det handlar om ett antal miljoner. Frågan är alltså vad som blir allra bäst sett till alla villkor och förutsättningar.
Så en ny multisporthall kanske är lämpligt...
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















