Hybridgräs och naturgräs i ett
IFK Göteborg är första elitklubb att anlägga en hybridgräsplan på sin träningscamp Kamratgården.
- De tar steget in i framtiden och många fler kommer att följa efter, det är jag helt övertygad om, säger Thomas Wernerson som är projektledare på entreprenören.
Ett tredje alternativ
Senaste tiden har det diskuterats och debatterats huruvida svensk elitfotboll ska spela tävlingsmatcher på naturgräs eller konstgräs, eller om det är nödvändigt med både och.
Ett tredje alternativ som blivit aktuellt är ett så kallat hybridgräs.
Thomas Wernerson, före detta stormålvakt med bland annat två Uefacuptitlar på meritlistan, arbetar numera som projektledare på Gårda Johan, ett Göteborgsföretag som specialiserat sig på bland annat konstgräs och hybridgräs.
Den senare varianten handlar kortfattat om att lägga en konstgräsmatta i botten, fylla på den med mull och därefter lägga en naturgräsplan överst. Rötterna växer sedan igenom konstgräsmattan och ner i jorden.
Förbättra naturgräset
- Det handlar inte om att ersätta konstgräs utan om att förbättra naturgräs. Med den här metoden går det att tidigarelägga och förlänga säsongen på sin gräsplan. Underlaget blir också starkare och tåligare, säger Thomas Wernerson på Gårda Johan, vilka har agenturen för den italienska fabrikatet Mixto och som tillsammans med GML Sport kommer att sköta färdigställandet av arbetet på Kamratgården.
Antalet timmar utökas jämfört med en naturgräsplan med nästan det tredubbla, från 400 timmar/säsong till över 1 000 timmar om året.
Själva mattan ligger på en kostnad om drygt 200 kr(kvm och ett totalpris på ca 1,5 miljon kronor, men varierar på förutsättningarna.
Klar i vår
Metoden används sedan en tid tillbaka främst i södra delar av Europa.
- Real Madrid har en sådan lösning på Santiago Bernabéu-stadion. Dessutom har storklubbar som Milan, Inter, Dynamo Moskva, och Ajax underlaget på sina träningsanläggningar, fortsätter Wernerson.
Arbetet på Kamratgården är redan igång. Till våren ska planen kunna tas i bruk.
IFK Göteborgs sportchef Mats Gren:
- Vi är stolta över att vara den första föreningen på elitnivå som tar det här steget och är övertygade om att det kommer att betyda mycket för våra spelares fortsatta utveckling.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















