Årstafältets golf blir valfråga

Det har stormat många gånger om Årstafältets golfanläggning i Stockholm genom åren. Nu är det dags igen. Anläggningens vara eller inte vara blir en valfråga 2018.
Utsikt över Årstafältet från Östbergahöjden. På andra sidan fältet ser man höghusen i Årsta — Foto: Marc Femenia / SCANPIX

 

Svensk Golf har rankat landets bästa träningsanläggningar. Årsta Golf kom på femte plats och utsågs till den främsta i Stockholm.

Sedan starten för 30 år sedan har 4,2 miljoner människor besökt Årsta Golf. Fler än 10 000 människor har fått sin utbildning här.

Det är lokaltidningen Årsta/Enskede som rapporterar om vad som kan hända. I den nya detaljplanen över Årstafältet finns inte golfanläggningen med. 30 hektar aktivitetspark är inritad – utan att Årsta Golfs tre hektar finns med. Tidigast 2022 ska anläggningen avvecklas.

– Tyvärr är det inte möjligt att upplåta tre hektar mark i en central park i Stockholm, säger Jan Valeskog (S), ordförande i Exploateringsnämnden i Stockholm stad, till tidningen Golfnyttan i samhället.

Men han får mothugg av Alliansen.

– Vinner vi valet 2018 ska vi försöka rädda anläggningen, säger Karin Ernlund, gruppledare för Centern i Stockholms stad.

– Vi vill ge anläggningen ett nytt arrende, i stället för ett år i taget som nu bör de få ett kontrakt på tio år. Under tiden kan man hitta en lösning på hur de kan vara kvar, säger Ernlund.

Det är bröderna Daniel och Gustav Bäck som arrenderar Årsta Golf. Gustav Bäck säger så här om Ernlunds uttalande:

– Det känns bra, det betyder att det inte är helt kört för oss. Vi behöver inte ligga på exakt samma ställe som nu men vi vill vara kvar på fältet.

 

Göran Söderlund

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja