Säters Golfklubb satsar på multianläggning
Säters Golfklubb satsar 7-8 miljoner kronor för att utvecklas till en multifunktionell golfanläggning. En golfhall, två padelbanor, förstärkta skidspår och ny teknikbana för mountainbike planeras. Spaden sätts i jorden i vår.
Säters Golfklubb i södra Dalarna hör inte till de golfklubbar man hör mest om i golf-Sverige normalt sett.
Det ska det bli ändring på nu.
Mer folk till området
En satsning i storleksordningen 7-8 miljoner kronor är på gång. Den består av en golfhall för året-runt-spel – med möjlighet till boule och volleyboll – två padelbanor, förstärkta skidspår samt en ny teknikbana för mountainbike.
- Vi vill ha mer folk till området. Det är bra för restaurangen, bra för shopen och kanske ger möjlighet för restaurangen att på sikt ha öppet året om, säger Hans Grandin, engagerad i både Säters Golfklubb och projektet, och fortsätter:
- Bygglov och arrende för marken är klart. Vi hoppas kunna sätta spaden i jorden i vår.
Hälsomässig hållbarhet
Säters Golfklubb gör satsningen för att bidra till ökad nytta i närsamhället i form av social och hälsomässig hållbarhet, enligt Hans Grandin:
- Det handlar om att skapa möten mellan människor med olika intressen. När folk träffas och pratar utvecklas nya idéer – och där vill vi som golfklubb och golfanläggning vara med och skapa förutsättningarna.
Thomas Björn
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.
Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar