Äntligen kunde Göteborgs politiker enas

 får två nya stora publikarenor när Scandinavium ska rivas, enligt en ny politisk uppgörelse mellan alla kommunpartier utom MP och SD. 

Efter en tid av förhandlingar i skymundan kunde Göteborgs-Posten presentera vad de styrande  politikerna har enats om. Göteborg har ambitionen att även i fortsättningen vara den ledande eventstaden i Sverige.

Scandinacium ska ersättas och det innebär att Frölunda ska få en ny arena

En ny multiarena ska ersätta Scandinavium, med främstelithockey i fokus i framtiden och ytterligare en ny arena ska ersätta Lisebergshallen, där inomhus-idrotterna prioriteras. Båda hallarna ska enligt förslaget ligga i det område där den så kallade evenemangsgatan är belägen, den som leder fram till Liseberg.

Nya arenor och bostäder

Längs med Mölndalsån, fram till Ullevi blir det storslagna satsningar  – med två nya hallar, men också med bostäder.

– Jag är väldigt glad att vi fått till en så bred överenskommelse, säger kommunstyrelsens ordförande Axel Josefson (M) till GP.

Arenafrågorna har varit segdragna i Göteborg, så det nya beslutet är både unikt och historiskt

Alla partier i kommunfullmäktige förutom MP och SD står bakom den överenskommelse som blev klar under måndagsförmiddagen.  

Även Martin Wannholt (D) som under flera år drivit den linjen är nöjd.

– Äntligen kan vi ta ett hållbart helhetsgrepp för att utveckla evenemangsområdet. Underbart också att Frölunda kan få en riktigt bra hemmaarena, säger han.

Det framförallt två faktorer som fick politikerna att komma överens. 

Enighet råder runt ett nytt centralt bad. Där blir det en diskussion utanför den här överenskommelsen. Dessutom är frågan om ett köpcentrum glömd, här finns inte samma intresse längre.

Nu börjar arbetet

Politikerna är beredda att öppna för externa finansiärer, även om verkligheten har förändrat villkoren. Men driften ska ske i kommunal regi.

När projektet är ska vara färdigt är oklart. Nu inleds projekteringen för en satsning som åtminstone spänner över mer än ett par miljarder kronor  

– Det är svårt att ge ett exakt besked. Det ska fram detaljplaner och bygglov, så det ligger en bit framåt i tiden, säger Axel Josefson.

I projektet ska det eftersträvas att viss finansiering kommer via byggrätter. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen