Inflationen bromsar Täbys expansion

Täby golfklubb flyttar fram förslaget om att söka finansiering för en investering på 35 miljoner kronor i bana och klubbhus. Orsaken är framför allt den höga inflationen och risk för fortsatt höjda räntor. 

Samtidigt ligger visionen fastom en klubb i framkant med en bana av yttersta klass och moderna ytor för medlemmarna att umgås – och ett nytt greenområde på hål 18 samt en ny övningsgreen börjar projekteras.

håll med om att det ser inbjudande ut Och ännu bättre ska det bli. Visionen för Täby golfklubb 2030 ligger fast.

I början av september presenterade styrelsen i Täby golfklubb sina planer på en renoverad bana och ett renoverat klubbhus för medlemmarna. Förslaget fick ett positivt mottagande och ett beslutsmöte planerades till början av december. Detta ställs nu in och förslaget läggs i stället fram på årsmötet i slutet av januari då styrelsen hoppas på ett positivt beslut att satsningen ska göras, men inte när.

Påverkas av  inflationen

- Omvärldsläget har kraftigt försämrats sedan de första skisserna till finansiering gjordes i början av året. Både medlemmar och klubben påverkas av den höga inflationen och den lågkonjunktur vi troligen är på väg in, förklarar Mats Nordqvist, ordförande i Täby golfklubb, och fortsätter:

- Räntorna har höjts betydligt snabbare än väntat och kommer med stor sannolikhet att fortsätta uppåt ytterligare en tid. Den kalkylränta vi behöver ta höjd för nu är två-tre gånger högre än i de kalkyler som vi och bankerna diskuterade i våras.

Beslutet innebär inte att styrelsen drar ned på ambitionen att Täby golfklubb ska vara en klubb med en bana av yttersta klass samt ett klubbhus som motsvarar den moderna golfarens önskemål om att umgås, distansjobba, äta och dricka.

Mest ansvarsfulla beslutet 

- Nej, vår vision för Täby golfklubb 2030 ligger fast. Det är dock inte rätt läge att dra på sig stora lånekostnader och be medlemmarna om extrapengar just nu. Det här beslutet är det mest ansvarsfulla vi kan ta i dagsläget, säger Mats Nordqvist.

Styrelsen har dock beslutat fortsätta klubbhusutvecklingen och att påbörja en projektering av nytt greenområde på hål 18 och en ny övningsgreen som klubben sökt och fått extern finansiering för – allt inom ramen för ordinarie investeringsbudget. Parallellt startar en rekryteringskampanj för att få in nya medlemmar och bygga en ekonomi som redan är stark, ännu starkare. 

Thomas Westlind

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider. 

SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.

 Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår