Utbyggnad krävs på Heden

Det är den unika arenan i Göteborg. SKF Arena på Heden mitt i stan. Ursprungligen ett trist parkeringsfält där tusentals samlas tusentals människor samlasför att se matcher under fantastiska Gothia Cup. 

Här är navet för den fantastiska turneringen. Hit beger sig alla hundratusentals fotbollsgäster nån gång under sitt besök i Göteborg. Njuter av fotbollen, träffar vänner, fikar eller äter glass och uppskattar livet. Många gånger har arenan varit fullsatt under turneringen, läktarna räcker inte till promenadvägarna är trånga, men de festa trivs i folkvimlet. 

Nu sker det logiska att i sommar ska ännu flera människor kunna träffas här. Turneringen växer och blir större än någonsin, så gör också Heden, eller SKF Arena som byggs ut 

ochh ökar publikkapaciteten med cirka 1 200 platser jämfört med föregående år. Totalt ska arenan ha en kapacitet på 8 500 åskådare under årets turnering. Människor som kommer och går.och tur är det, tänk om alla fotbollsgäster kom samtidigt…

– Efter fjolårets publiksuccé på Heden ser vi det som en självklarhet att skapa förutsättningar för fler att kunna få ta del av gemenskapen och uppleva internationell fotboll. I år kommer vi dessutom ha ännu fler intressanta lag som deltar i våra inbjudningsklasser, säger tävlingsledaren Niclas Andersson Freiholtz.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen