Kristerssons härliga frukostar tack vare VM
Planenligt landade succélaget från fotbolls-VM i Australien och på Nya Zeeland på Arlanda på måndagseftermiddagen.
Precis som vid mottagandet av VM-laget 1994 fick tjejerna en exceptionell eskort till Arlanda.
När flygplanet flög in över svenskt luftrum fick k de sällskap av Försvarsmaktens Jas-plan. På måndagskvällen blev det fest med statsminister Ulf Kristersson i Gamla Stan.
Väl på marken var det inledningen på ett försök att hitta lugn och ro och återkomma i vardagligt tempo och rutiner.
Men under timmarna på Arlanda framgick det att de var lyckliga men omtumlade efter allt som har hänt - i och runt matcherna. På flygplatsen uppstod ny uppståndelse i takt med hyllningarna från ett uppbåd av vänner och släkt och sedan dessutom väntade ett stort mediauppbåd.
"”Frukostmacka till match"
Statsminister Ulf Kristersson hyllade hjältarna i ett videoinslag uttryckte sin förtjusning över prestationen och betonade hur han tillsammans med sin familj, följde Sveriges matcher från tv-soffan.
”Frukostmacka till match känns nu som en fotbollstradition”
Han sa också:
”Jag hoppas att ni är stolta, för det är vi. Ni har visat vad målmedveten träning och personliga uppoffringar kan leda fram till. Ni är förebilder för tusentals barn och unga – inte minst flickor och unga kvinnor som flera gånger i veckan drar på sig fotbollsskorna. Varmt välkomna hem till Sverige igen.
Han hade också ett tillägg när han kom att tänka på bronsmatchen mot Australien.
– Ni bjöd på ett spel i absolut världsklass.
Spelare och ledare var berörda av det massiva mottagandet. Var och intervjuades i lokalen som rymde ett par hundra personer.
– Det är ögonblick som man tar med sig resten av livet, framhöll Johanna Rytting Kaneryd som särskilt minns känslan efter segermatcherna mot USA och Japan, Samma minnen hade flera av de övriga spelarna.
Gemensamt firande på kvällen"
- Flyget med JAS-planen var otroligt häftigt, sa Caroline Seger som inte ville prata om och inte heller vet hur hon gör med fotbollen i framtiden.
Tjejerna erkände att de har mest vilat och försökt återfå krafterna efter segern mot Australien.
Det har funnits planer å ett gemensamt firande under måndagskvällen.
Då blev det hyllningar av kungahuset och fest på en restaurang i Gamla stan – med statsminister Ulf Kristersson som talare.
– Han pratade mycket om vad spelarna betyder som förebilder, säger Svenska fotbollförbundets presschef Petra Thorén till Sportbladet..
Först på tisdagen återgår livet till något som liknar vardag.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar