Annorlunda svenskt golfkoncept

Svenskägda RUFF Golf med H19 Enterprises har framgång.  Ägare och drivande till Ruff är entreprenörerna Johan van der lijcke, Peter Gabes och Johan Hus med Alex Bengtsson som vd och nu lans deras koncept i Nederländerna, där de har avsikten att öppna minst 17 anläggningar i år.

– Vi ser ett ökat intresse för golf, och för nya former att spela och umgås, vilket är precis det vi kan erbjuda. Jag har ett stort förtroende för vår partner Enterprises och ser fram emot vårt samarbete i Beneluxområdet, säger Alex Bengtsson.

RUFF:s idé är att skapa en mötesplats för vänner, kollegor, familj och affärspartners. 

– Vår vision är att inreda och bygga en inkluderande och välkomnande atmosfär, där golfälskare av alla erfarenhetsnivåer kan förenas i glädje och nya upplevelser.  Vi har designat våra anläggningar som trivsamma golflounger, utrustade och inredda med alla bekvämligheter och all tänkbar service. Besökarna kan också få hjälp att navigera i TrackMans simulatorer.

Den första anläggningen ska  stå färdig under det årets första månader. Totalt ska minst 17 anläggningar öppnas i Holland av H19 Enterprises som köpt master franschise-rättigheterna för landet.

RUFF Golf har sålt master franchise-rättigheter för Nederländerna till det holländska bolaget H19 Enterprises, vilket betyder att de tar över rollen som franchisegivare i området. Ambitionen är att etablera RUFF-konceptet i Holland under 2024 enligt ett avtal som löper under tio år. 

– Holland har varit ett av de länder som varit i toppen på vår önskelista från dag ett. Benelux, med Holland i spetsen, var det självklara valet för oss att kika efter etableringsmöjligheter i eftersom det är länder med flest golfare per golfbana och en kultur som passar vårt koncept perfekt. Det finns även en lucka i marknaden som gör satsningen väldigt intressant, säger Alex Bengtsson

RUFF Golf har genom ett franschiseupplägg sedan tidigare redan tre anläggningar i DACH-regionen och sju i Sverige. anläggningar planeras under de kommande fem åren och avtalet löper under tio år. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.