Annorlunda svenskt golfkoncept

Svenskägda RUFF Golf med H19 Enterprises har framgång.  Ägare och drivande till Ruff är entreprenörerna Johan van der lijcke, Peter Gabes och Johan Hus med Alex Bengtsson som vd och nu lans deras koncept i Nederländerna, där de har avsikten att öppna minst 17 anläggningar i år.

– Vi ser ett ökat intresse för golf, och för nya former att spela och umgås, vilket är precis det vi kan erbjuda. Jag har ett stort förtroende för vår partner Enterprises och ser fram emot vårt samarbete i Beneluxområdet, säger Alex Bengtsson.

RUFF:s idé är att skapa en mötesplats för vänner, kollegor, familj och affärspartners. 

– Vår vision är att inreda och bygga en inkluderande och välkomnande atmosfär, där golfälskare av alla erfarenhetsnivåer kan förenas i glädje och nya upplevelser.  Vi har designat våra anläggningar som trivsamma golflounger, utrustade och inredda med alla bekvämligheter och all tänkbar service. Besökarna kan också få hjälp att navigera i TrackMans simulatorer.

Den första anläggningen ska  stå färdig under det årets första månader. Totalt ska minst 17 anläggningar öppnas i Holland av H19 Enterprises som köpt master franschise-rättigheterna för landet.

RUFF Golf har sålt master franchise-rättigheter för Nederländerna till det holländska bolaget H19 Enterprises, vilket betyder att de tar över rollen som franchisegivare i området. Ambitionen är att etablera RUFF-konceptet i Holland under 2024 enligt ett avtal som löper under tio år. 

– Holland har varit ett av de länder som varit i toppen på vår önskelista från dag ett. Benelux, med Holland i spetsen, var det självklara valet för oss att kika efter etableringsmöjligheter i eftersom det är länder med flest golfare per golfbana och en kultur som passar vårt koncept perfekt. Det finns även en lucka i marknaden som gör satsningen väldigt intressant, säger Alex Bengtsson

RUFF Golf har genom ett franschiseupplägg sedan tidigare redan tre anläggningar i DACH-regionen och sju i Sverige. anläggningar planeras under de kommande fem åren och avtalet löper under tio år. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Mot fotbollens VM-yra har klimatdebatten och koldioxidutsläpp inte en chans.  2026 års mästerskap är det mest utspridda någonsin med tre värdländer, USA, Kanada och Mexiko. Avstånden är gigantiska inte minst mellan öst – och västkust i Kanada och USA.

Graham Potters svenska landslag hade en förhållandevis kort transfer till måndagsnattens möte med Tunisien mexikanska Monterrey i nordöstra Mexiko med 1,1 miljoner invånare.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen